Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita
Gwiazdnica pospolita

Jemy to co znajdziemy - Gwiazdnica pospolita

Gwiazdnica pospolita to delikatna i drobna roślina z rodziny goździkowatych, występująca powszechnie w Polsce oraz na prawie całym świecie. Rośnie tworząc łany najczęściej w miejscach ruderalnych, na polach, łąkach, lasach.

Korzeń tej byliny jest słaby i płytko ukorzeniony. Liście naprzeciwległe, jajowate, drobne. Dolne i środkowe wyrastają na ogonkach, natomiast górne osadzone na łodydze.

Łodyga gwiazdnicy jest jednoszeregowo owłosiona, łamliwa, podnosząca lub wzniesiona (może sięgać nawet do 40 cm). Na wierzchołku łodygi znajduje się kwiatostan ustawiony wierzchołkowo lub widlasto. Kwiat malutki biały z pięcioma głęboko rozciętymi płatkami (wyglądają jakby były podwójne).

Ziele kwitnie głównie od maja do października, jednak w czasie łagodnej zimy także może kwitnąć. Kiełkuje przez cały rok, nawet pod śniegiem.

Gwiazdnica pospolita ma przyjemny smak zbliżony trochę do zielonego groszku, może być spożywana jako dodatek do zup i sałatek lub przyrządzana jak szpinak. Zawiera β-Karoten, witaminę C, E, PP, B1, B2 oraz minerały takie jak potas, fosfor, żelazo, wapń, cynk, magnez, selen, jod i krzem. Po rozgnieceniu roślin możemy je wykorzystać jako namiastkę mydła, gdyż zawarte w nich saponiny mają właściwości piorące.

Warto także zwrócić uwagę, że ów roślina nadaje się jako kompost a jej liście i nasiona stanowią pożywienie dla ptaków (kiedyś używano jej jako paszy dla drobiu) okresie, kiedy o nią wyjątkowo trudno. Dodatkowo można tej rośliny używać na okłady na rany i choroby skóry.

Kwiat gwiazdnicy pospolitej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.