Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Komosa

komosa biała
Komosa biała

Jemy to co znajdziemy - Komosa biała

Komosa nazywana także lebiodą występuje w Polsce w około 30 gatunkach, natomiast na świecie w około 100. Najczęściej można ją znaleźć na łąkach, miejskich trawnikach, wysypiskach śmieci czy w pobliżu ruin.

Ja znam niestety jeden jadalny gatunek komosy występujący w Polsce, komosę białą. Można też jeść mniej spotykaną komosę strzałkowatą ale tej nie znam.

Komosa biała to roślina rosnąca do 1 metra i wygląda jakby była oprószona mąką. Liście podłużne, całobrzegie lub ząbkowane, matowe, koloru ciemnozielonego.

Kwiatostan wyrastający w kątach liści, w czasie dojrzewania zmienia barwę na czerwoną. Orzechy małe otulone okwiatem.

Komosa strzałkowata to roślina o dość grubej łodydze, rosnąca do 60 cm. Liście duże, długoogonkowe trójkątnie oszczepowate, pokryte nalotem jak by były oprószone mąką. Jej owocami są spłaszczone orzeszki.

Komosa ma dużą ilość węglowodanów i białek, jest także bogata w mikroelementy oraz w witaminy A, B1, B2 i C, a orzechy tej rośliny są bogate w tłuszcze.

Młode liście komosy możemy jeść na surowo więc idealnie nadają się na sałatkę. Starsze liście możemy przyrządzić jak szpinak i wykorzystać go jako do naleśników, pierogów czy  makaronu albo dodać do zup. Pamiętać musimy aby liście ugotować raz lub dwa razy zmieniając wodę aby pozbyć się z rośliny szkodliwych substancji.

Kwiaty można ugotować jak brokuła, a nasiona można namoczyć przez noc i dobrze przepłukać a następnie zmielić na mąkę, z której można zrobić wypieki.

Przy zbiorze komosy musimy zwrócić uwagę aby nie zbierać jej na ziemi nawożonej dużą ilością nawozów sztucznych, gdyż pochłania substancje azotowe, które dla człowieka są toksyczne.

komosa biała
Komosa biała

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.