Lista stron bloga

niedziela, 17 czerwca 2018

Tyndalizacja

Tyndalizacja żywności
Tyndalizacja

Tyndalizacja sposobem na konserwację żywności


Tyndalizacja jest jedną z najbardziej skutecznych metod konserwacji żywności. Jednak żeby można było mówić o tyndalizacji trzeba koniecznie wspomnieć o pasteryzacji, ponieważ tyndalizacja to nic innego jak kilkukrotne pasteryzowanie.

Pasteryzacja to technika konserwacji, która niszczy drobnoustroje chorobotwórcze za pomocą podgrzewania do ok 90-100°C przetworów zamkniętych w hermetycznym pojemniku odpornym na wysokie temperatury takie jak szklane butelki czy słoiki.

Pasteryzacja niszczy bakterie ale z ich przetrwalnikami już sobie nie radzi, dlatego aby się ich pozbyć musimy przeprowadzić tyndalizację.

Tyndalizacja to trzykrotna pasteryzacja przeprowadzona co 24 godziny. Ponieważ po pasteryzacji bakterie zostają unieszkodliwione to niestety ich formy przetrwalnikowe pozostaną. Dlatego po pierwszej pasteryzacji musimy odczekać 24 godziny aby dopuścić do tego aby bakterie z formy przetrwalnikowej przeszły w stan wegetatywny, a następnie je unicestwić drugą pasteryzacją. Trzecia pasteryzacja zabija ewentualnie opóźnione bakterie, które rozwinęły się ze stanu przetrwalnikowego do stanu wegetatywnego po drugiej pasteryzacji.

Tyndalizacja przedłuża okres przydatności do spożycia nawet do kilku lat przy zachowaniu smaku żywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.