Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Chleb na zakwasie

chleb na zakwasie
Umiejętność pieczenia chleba może się przydać

Umiejętność pieczenia chleba na zakwasie

Warto pamiętać, że umiejętność pieczenia chleba może być niezwykle cenna w sytuacjach kryzysowych, gdy dostęp do sklepów może być utrudniony lub niemożliwy, na przykład podczas niepogody, klęsk żywiołowych, czy innych kryzysowych sytuacji. Pieczenie chleba we własnym zakresie może stanowić ważne źródło żywności i przyczynić się do poprawy naszej zdolności przetrwania w takich okolicznościach.

Gdy sklepy są zamknięte lub drogi są nieprzejezdne, możemy być zmuszeni polegać na zapasach, które mamy w domu. Posiadanie mąki, soli, wody i tłuszczu (np. oleju) w szafce kuchennej pozwoli nam wciąż przygotować chleb nawet w trudnych warunkach.

W przypadku braku dostępu do drożdży, możemy sięgnąć po przepisy na chleb, który nie wymaga ich użycia. Na przykład, można wypróbować chleb na zakwasie, który bazuje na naturalnym fermentowaniu ciasta. Zakwas można przygotować wcześniej i przechowywać, co pozwoli na wielokrotne wykorzystanie go do pieczenia chleba w ciągu dłuższego okresu.

Podczas kryzysu warto również rozważyć zdobycie umiejętności wytwarzania własnego zakwasu, co jest możliwe dzięki fermentacji mąki i wody. Zakwas może być wyjątkowo cennym składnikiem, ponieważ nie tylko działa jako naturalny środek spulchniający, ale także zwiększa trwałość chleba dzięki swoim właściwościom konserwującym.

Dobrym pomysłem może być również zaopatrzenie się w różne rodzaje mąki, zarówno pszennej, jak i innych zbóż, takich jak żytnia czy kukurydziana. Dzięki temu będziemy mieli większe możliwości pieczenia różnorodnych chlebów, a także wykorzystania różnych składników, które mamy pod ręką.

Opanowanie tej umiejętności może zwiększyć naszą niezależność w trudnych czasach, umożliwiając nam produkcję żywności w warunkach, w których tradycyjne zasoby mogą być ograniczone. Ponadto, dzielenie się tą umiejętnością z sąsiadami i społecznością może również przyczynić się do budowania więzi i solidarności w trudnych momentach.

Ważne jest, aby pamiętać, że pieczenie chleba w sytuacji kryzysowej wymagać będzie wcześniejszego planowania i zaopatrzenia się w odpowiednie składniki oraz możliwe narzędzia do pieczenia na przykład w piecu na drewno, jeśli dostępność energii elektrycznej jest zagrożona. Opracowanie zapasów i zdobycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności jest kluczowe, aby czuć się bardziej pewnie i gotowym na radzenie sobie w przypadku nieoczekiwanych sytuacji.

Przepis na chleb na zakwasie

Do upieczenia chleba wystarczy mieć tylko żytnią mąkę, wodę i ewentualnie odrobinę soli do smaku. Minusem tego sposobu jest to że potrzebujemy trochę czasu aby zrobić zakwas.

Na początku musimy przygotować zakwas(najlepiej robić w naczyniu szklanym, kamiennym lub z tworzywa sztucznego):

1 dnia mieszamy 100 gram mąki żytniej i 100 mililitrów ciepłej wody i odstawiamy w ciepłe i zaciemnione miejsce.

2-4 dnia dodajemy 50 g mąki żytniej i 50 ml ciepłej wody, mieszamy i odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce jak poprzednio.

5 dnia dodajemy 500 g mąki, 500 ml ciepłej wody oraz sól do smaku, ponownie mieszamy i odstawiamy na kilka godzin w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Kiedy masa wyraźnie zwiększy swoją objętość(urośnie) przelewamy ją do wysmarowanej tłuszczem formy i pieczemy w piekarniku 200°C przez godzinę. Wiem z doświadczenia, że w różnych piekarnikach czas lub temperaturę trzeba zmniejszyć lub zwiększyć, natomiast w warunkach pieczenia zbliżonych do pierwotnych musimy wbijać w chleb patyk aby sprawdzić stan upieczenia chleba w środku.

Po wyrośnięciu ciasta jeszcze przed pieczeniem warto odłożyć trochę masy do słoika(ok 3-5 łyżek stołowych).  To będzie nasza "baza" do następnych chlebów, dzięki której nie będziemy musieli robić zakwasu od początku. Do "bazy" możemy też dodać trochę mąki i ulepić z niej kulkę. "Bazę" można trzymać w lodówce albo zamrozić.

Aby upiec chleb z naszej "bazy" lekko rozcieńczamy ją dodając trochę ciepłej wody i czekamy aż trochę wyrośnie. Później dodajemy 500 g mąki i 500 ml ciepłej wody i postępujemy jak powyżej, czyli czekamy aż wyrośnie, przelewamy do formy i pieczemy.


pieczenie chleba na zakwasie
Robienie zakwasu.

pieczenie chleba na zakwasie
Wyrobione ciasto.

pieczenie chleba na zakwasie
Wyrośnięte ciasto.

pieczenie chleba na zakwasie
"Baza".

pieczenie chleba na zakwasie
Zamrożona "baza".

pieczenie chleba na zakwasie
Rozmrożona i rozcieńczona "baza".

pieczenie chleba na zakwasie
Gotowy chleb z mrożonej ''bazy".
Do wypieku chleba możemy użyć różnych mieszanek mąki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.