Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Szczepienia

czy warto się szczepićCzy warto się szczepić

Od pewnego czasu spotykam się na forach czy grupach(na FB) związanymi z tematem preppingu z wielkimi kłótniami na temat czy warto szczepić siebie i dzieci, czy nie szczepić? W stosunku do szczepionek nieobowiązkowych to oczywistym jest, że każdy ma wolny wybór, ale ta dowolność jest spowodowana tym, że są to szczepionki na mało groźne chorobowe szczepy. Sprawa się komplikuje przy szczepieniach obowiązkowych, bo duża część ludzi uważa, że nie powinno być szczepień, albo nie powinny być obowiązkowe.
Oczywiście wg zwolenników szczepionek powinno się szczepić, natomiast antyszczepionkowcy argumentują swój sprzeciw powikłaniami poszczepiennymi, toksycznym składem szczepionek, itp.


Wiele razy słyszałem, że szczepionki powodują autyzm (ten mit został obalony), że w swoim składzie mają ołów, rtęć, aluminium i resztę pierwiastków z tablicy Mendelejewa. Nawet jeżeli byłaby to i prawda, to robiąc przegląd wielkich epidemii i ogrom ich ofiar...

Ospa prawdziwa  – wirusowa choroba zakaźna o ostrym przebiegu wywoływana przez jedną z dwóch odmian wirusa ospy prawdziwej. Okres inkubacji trwa od 7 do 17 dni, średnio 13 dni. Chorobę cechuje śmiertelność u osób szczepionych około 3% (dla najczęściej spotykanej odmiany), a u nieszczepionych średnio 30% (istnieją postacie choroby o śmiertelności szacowanej na 95%). Ostatni przypadek ospy prawdziwej miał miejsce w 1978. Szczepienie jest skuteczne także po zakażeniu (do wystąpienia gorączki). - Źródło: Wikipedia.


czy się szczepić
Dziewczynka chora na ospę prawdziwą.

Dżuma (ok 200 mln zmarłych) - W przypadkach nieleczonych, na podstawie danych z różnych epidemii, śmiertelność z powodu postaci dymieniczej szacuje się na kilkanaście do nawet 80%
Nieleczona postać septyczna (posocznicowa) jak i płucna dżumy jest w 100% śmiertelna (śmierć w postaci płucnej następuje najczęściej w ciągu kilku dni, w postaci posocznicowej nawet w ciągu 48 godzin).
Prawidłowa i odpowiednio wcześnie rozpoczęta antybiotykoterapia pozwala obniżyć śmiertelność w postaci dymieniczej poniżej 5%, w postaci septycznej i płucnej poniżej 20% (pod warunkiem, że leczenie zostanie podjęte podczas pierwszej doby po wystąpieniu objawów choroby). Szczepionka przeciwko dżumie wywołuje odpowiedź immunologiczną i pozwala na stworzenie czynnej odporności swoistej w organizmie narażonym na działanie patogenu
- Źródło: Wikipedia.


czy się szczepić
Martwica tkanek spowodowana dżumą. Źródło: Wikipedia.
 
Cholera – ostra i zaraźliwa choroba zakaźna przewodu pokarmowego, której przyczyną jest spożycie pokarmu lub wody skażonej Gram-ujemną bakterią – szczepami przecinkowca cholery produkującego enterotoksynęIstnieje inaktywowana, doustna szczepionka przeciw cholerze o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa, wysokim poziomie skuteczności i immunogenności. Źródło: Wikipedia.czy się szczepić
Rysunek Śmierci przynoszącej cholerę,
magazyn Le Petit Journal. Źródło: Wikipedia.

Tyfus - dur plamisty (łac. Typhus exanthematicus) – bakteryjna choroba zakaźna, przyczyna ciężkich epidemii i śmierci milionów ludzi. Tyfus przenoszą szczury, pchły i wszy. Do czasu wynalezienia antybiotyków jedyną skuteczną metodą walki z tyfusem plamistym była szczepionka przeciwtyfusowa. Źródło: Wikipedia.

Ktoś może powiedzieć, że "teraz tych chorób nie ma i nie ma się już czego obawiać", albo "jeżeli wszyscy są zaszczepieni to ja nie muszę szczepić swojego dziecka bo przecież nikt go nie zarazi" itp.

Niektóre choroby faktycznie już nie występują ale
 nie dlatego, że epidemia sama z siebie zanikła, tylko dlatego że została zatrzymana dzięki działaniom profilaktycznym m.in. przez szczepionki. Do tej pory zdarzają się na świecie zachorowania na poszczególne choroby (np. cholerę), które są zagrożeniem dla wielu istnień ludzkich. Dlatego jeżeli przestaniemy się szczepić jako społeczeństwo, to niektóre choroby z pewnością kiedyś powrócą. Przykładem tutaj może być Japonia, gdzie w latach 90 zniesiono obowiązek szczepień. W wyniku tych zaniechań przez kraj przelała się epidemia odry.
Właśnie dzięki szczepieniom osiągnięto duże sukcesy w eradykacji ospy prawdziwej, która przed wprowadzeniem szczepień zabijała co trzeciego mieszkańca ziemi.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że mogą się zdarzyć przypadki, powikłań czy nawet zgonów po zastosowaniu szczepionek ale są to marginalne incydenty. W porównaniu do milionów zmarłych na skutek epidemii to jest naprawdę bardzo niewiele.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.