Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Brzoza

brzoza

Jemy to co znajdziemy - Brzoza

Brzozy rosną w strefie umiarkowanej w wielu trudno do sprecyzowania ilości gatunków. Powodem tego niesprecyzowania jest występowanie mieszańców międzygatunkowych. Drzewa te w Polsce można spotkać w 6-ciu gatunkach i często rosną na piaszczystych gorszych gatunkowo glebach. 

Brzoza jest drzewem o wysokości do 20 metrów, ma bardzo rozwiniętą koronę złożoną z konarów i zwisających z nich z cieniutkich gałązek, do których przyczepione są liście poruszające się przy najmniejszym podmuchu wiatru. Pień drzewa pokryty jest najczęściej gładką, białą, łuszczącą się korą, a liście zielone o długości do 10 cm.

Do zjedzenia nadają się młode liście mające właściwości moczopędne, poprawiają przemianę materii i mają działanie odtruwające, oraz miazga twórcza(kambium) i łyko będące pod korą.

Wiosną z drzewa możemy uzyskać pożywny sok zawierający dużo cukrów.

Aby uzyskać sok z brzozy musimy wywiercić w pniu otwór na głębokość ok 4 cm lub zrobić nacięcia w kształcie litery V lub Y. Oczywiście pod otworem czy nacięciami umieszczamy pojemnik w, którym będzie gromadzony sok. Z uzyskanego soku możemy zrobić syrop zagęszczając go poprzez gotowanie.

Warto jeszcze wspomnieć, że kora brzozy fantastycznie nadaje się do rozpalenia ognia.brzoza
Liście brzozy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.