Lista stron bloga

piątek, 22 lutego 2019

Broń pneumatyczna

broń pneumatyczna
Broń pneumatyczna.

Broń pneumatyczna

Broń pneumatyczna zwaną także często wiatrówką to urządzenie, które do wyrzucenia pocisku w postaci śrutu nie używa gazów spalanego ładunku prochowego tak jak w przypadku broni palnej, ale sprężonego gazu (najczęściej powietrza lub dwutlenku węgla), dlatego przy strzale nie występuje sygnał akustyczny(huk) ani optyczny(błysk).

Broń pneumatyczną możemy podzielić na:

 • mechaniczno-sprężynowe, gdzie gaz w postaci powietrza jest sprężany przez tłok napędzany sprężyną. Takie rozwiązanie wymaga przeładowania przed każdym strzałem,
 • zasobnikowe, gdzie sprężony gaz znajduje się w pojemniku np. w naboju z dwutlenkiem węgla. To rozwiązanie pozwala na strzelanie do momentu wyczerpania śrucin w magazynku, lub gazu w zasobniku.

Broń pneumatyczna a prawo.

Art. 8. Ustawy o broni i amunicji.
W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.

Art. 9. ustęp 4. Ustawy o broni i amunicji.
Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie karty rejestracyjnej broni pneumatycznej wydanej przez właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – właściwego komendanta oddziału Żandarmerii Wojskowej. 

Wg tych dwóch artykułów należy wnioskować, że na wiatrówkę nie trzeba posiadać legitymacji posiadacza broni (potocznie nazywane pozwoleniem na broń), wiatrówkę o mocy powyżej 17 J (dżuli) musimy zarejestrować w jednostce Policji, lub Żandarmerii Wojskowej, gdyż wg art 8 ustawy o broni i amunicji takie urządzenie jest już bronią pneumatyczną. 
Natomiast wiatrówka o mocy poniżej 17 J nie podlega pod wyżej wymienioną ustawę i nie jest traktowana jako broń pneumatyczna.

Dokumenty potrzebne do rejestracji broni pneumatycznej:

 • wniosek o rejestrację,
 • dwa zdjęcia,
 • kopia dowodu osobistego(wymagana jest pełnoletność),
 • dowód zakupu wiatrówki (oryginały muszą być dostępne do wglądu),
 • opłata skarbowa,
 • odpowiednie orzeczenia lekarskie i psychologiczne,
 • zaświadczenie o niekaralności.

Wyżej wymienione dokumenty należy złożyć w jednostce Policji lub ŻW, do 5 dni od momentu zakupu. Możemy spodziewać się jeszcze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez dzielnicowego.

Strzelanie z wiatrówki możemy traktować jako hobby zabijając codzienną nudę, ale także możemy poćwiczyć dobycie broni, składanie się do strzału, celowanie i pracę na języku spustowym, kiedy wizyta na strzelnicy jest dla nas za droga, lub kłopotliwa z powodu zbyt dużej odległości do niej.

Pamiętać trzeba, że pocisk wystrzelony z wiatrówki może zagrozić zdrowiu a nawet życiu, dlatego warto sobie utrwalać zasady bezpiecznego posługiwania się bronią.wiatrówka
Na strzelnicy.
Od lewej: Haenel 310, Jericho B, P-99.


Czy broń typu wiatrówka może być skuteczna w samoobronie?

Skuteczność broni pneumatycznej jest bardzo ograniczona w porównaniu z tradycyjną bronią palną. Przed rozważeniem używania broni pneumatycznej do samoobrony, istnieje kilka istotnych kwestii, które warto wziąć pod uwagę:
 • Siła rażenia: Wiatrówki zazwyczaj mają znacznie mniejszą moc rażenia niż tradycyjna broń palna. Ich pociski są zazwyczaj mniejsze i mają niższą prędkość, co będzie wpływać na zdolność do poważnego zranienia lub unieszkodliwienia agresora. W zależności od modelu broni pneumatycznej, siła rażenia może być wystarczająca do odstraszenia napastnika, ale zapewne nie będzie wystarczająco silna, aby całkowicie zatrzymać zagrożenie.
 • Zasięg i amunicja: Wiatrówki zazwyczaj mają krótszy zasięg niż tradycyjna broń palna. To zdecydowanie ogranicza zdolność do odpierania ataku z większej odległości.
 Wniosek:

Broń na sprężone powietrze może być rozważana jako forma samoobrony tylko w niektórych sytuacjach i warto pamiętać, że nie jest ona równie skuteczna jak tradycyjne broń palna. Nie polecam używania broni pneumatycznej do samoobrony, chociaż jest ona dobrym rozwiązaniem aby się szkolić w bezpiecznym obchodzeniu z bronią, poprawić celność i zdolność reakcji w sytuacjach stresowych. Zamiast kupna broni pneumatycznej do ochrony proponuję rozważyć inne formy samoobrony, takie jak szkolenie w technikach walki wręcz, które na pewno zwiększy nasze umiejętności obronne. Ostatecznie, najważniejsze jest bezpieczeństwo i unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do konfrontacji z potencjalnym zagrożeniem.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.