Lista stron bloga

piątek, 1 grudnia 2023

Broń czarnoprochowa

Broń czarnoprochowa jako legalna alternatywa dla broni palnej
Źródło: Pixabay
Broń czarnoprochowa jako legalna alternatywa dla broni palnej

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że mają prawo być legalnymi posiadaczami broni palnej bez konieczności uzyskiwania pozwolenia czy rejestracji broni. Zgodnie z artykułem 11 ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 r. z późniejszymi zmianami, nie wymaga się pozwolenia na broń palną rozdzielnego ładowania, wyprodukowaną przed rokiem 1885 lub repliki takiej broni (pkt 10).

Mówimy o broni wytworzonej przed 1885 rokiem lub jej replikach, które do strzelania nie używają nabojów scalonych. Zamiast tego posiadają elementy niezbędne do wystrzelenia, takie jak kapiszon (ładunek inicjujący wybuch właściwego materiału wybuchowego), ładunek miotający oraz pocisk lub kilka pocisków. Broń czarnoprochowa, zwana także bronią rozdzielnego ładowania, odróżnia się tym od broni współczesnej, że aby oddać strzał wszystkie elementy, które znajdują się w naboju musimy załadować oddzielnie.

Chociaż niektórzy mogą uznać te konstrukcje za przestarzałe, to uważam, że posiadanie przestarzałej broni jest lepsze niż brak jakiejkolwiek obrony. Broń czarnoprochowa odegrała kluczową rolę w licznych wydarzeniach historycznych, np. takich jak wojny, które miały znaczący wpływ na bieg historii państw i narodów. Właśnie taką bronią zdobywano Dziki Zachód!

Jaką broń czarnoprochową do samoobrony wybrać?

W kontekście samoobrony warto zastanowić się, jaką broń czarnoprochową wybrać. Na rynku istnieje duży wybór broni rozdzielnego ładowania, jednak odradzałbym modele jednostrzałowe, z zamkiem skałkowym, kołowym czy lontowym. Tego typukonstrukcje zostawmy dla kolekcjonerów, natomiast moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest wybór broni z zamkiem kapiszonowym. 

Najczęściej wybieranymi konstrukcjami broni czarnoprochowej do samoobrony są dubeltówki, Derringer'y czy rewolwery. Niestety, dubeltówki i Derringer'y pozwalają jednorazowo na oddanie jedynie dwóch strzałów (ze względu na dwie lufy), podczas gdy rewolwery umożliwiają już oddanie 6 strzałów, ponieważ posiadają sześć komór w bębnie.

Proces ładowania broni czarnoprochowej obejmuje:

  • wsypanie odpowiedniej ilości prochu czarnego do lufy lub bębna (w zależności od konstrukcji broni),

  • umieszczenie na odmierzonej ilości prochu filcowej przybitki wykonanej z filcu w kształcie krążka, który uszczelnia przewód lufy (niektórzy używają kaszy manny zamiast filcowej przybitki, albo owijają kulę flejtuchem,tj kawałkiem szmatki nasączonej tłuszczem),

  • umieszczenie pocisku lub kuli,

  • dociśnięcie ładunku z kulą za pomocą pobojczyka lub specjalnej prasy,

  • w przypadku rewolwerów, smarowanie czoła bębna smarem rewolwerowym,

  • zakładanie kapiszonów. Ze względów bezpieczeństwa kapiszony zakładamy na końcu ładowania.

ładowanie rewolweru za pomocą prasy
Źródło: Pixabay

W kontekście samoobrony, rewolwer czarnoprochowy może być jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Jednak ważne jest zrozumienie, że samo posiadanie broni nie gwarantuje odparcia ataku na życie i zdrowie, a dopiero odpowiedni trening strzelecki i może znacznie zwiększyć nasze szanse przeżycia.  Zwłaszcza, że obsługa takiej broni jest bardziej wymagająca niż w przypadku broni współczesnej. Warto także dodać, że samo kupno broni, kul, kapiszonów jest w Polsce legalne dla osób, które ukończyły 18 lat, to zakup czarnego prochu może stać się małym problemem. Aby kupić legalnie w polskim sklepie z bronią proch czarny musimy posiadać Europejską Kartę Broni (EKB), którą możemy wyrobić w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy wojewódzkiej Policji...

Albo pojechać osobiście do naszych południowych sąsiadów, gdzie bez problemu możemy nabyć kilka kilo prochu czarnego, ewentualnie możemy "dostać" proch czarny od kolegi ze strzelnicy, który ma jego nadmiar.

Legalność broni CP.

Jak wcześniej wspomniałem, wg. Ustawy o Broni i Amunicji broń czarnoprochowa w Polsce jest legalna, jednak ważne jest zrozumienie, że zwolnienie z obowiązku uzyskania pozwolenia nie zwalnia posiadaczy z obowiązku znajomości i przestrzegania prawa. 

Chociaż przepisy traktują broń CP łagodniej w kontekście obrotu, użytkownicy nadal muszą radzić sobie z codziennymi kwestiami, w tym przechowywaniem, noszeniem i przewożeniem broni. Istotne jest zrozumienie, że broń CP to nadal broń palna, co wiąże się z pewnymi obowiązkami i rygorami prawnymi.

Przechowywanie i noszenie broni czarnoprochowej.

Zgodnie z Ustawą broń i amunicję należy przechowywać i nosić w sposób uniemożliwiający dostęp osobom nieuprawnionym. Nie dotyczy to jednak broni CP, co stanowi kluczową różnicę.

Przewożenie broni czarnoprochowej w transporcie publicznym.

Przewożenie broni CP środkami komunikacji publicznej jest regulowane odrębnym rozporządzeniem. Istnieją jasne zasady dotyczące transportu, np. zakaz noszenia w samolotach i konieczność przewożenia w stanie rozładowanym.

Noszenie broni CP w czasie zgromadzeń i imprez masowych.

Zabronione jest uczestniczenie w zgromadzeniach czy imprezach masowych z bronią CP, zgodnie z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa publicznego.

Sprzedaż broni CP

Pomimo zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu bronią bez koncesji, osoby prywatne mogą legalnie sprzedawać broń CP, osobom które ukończyły 18 rok życia.

Używanie broni CP poza strzelnicami

Ustawa o broni i amunicji precyzuje, że broń palna może być używana jedynie na strzelnicach, zarówno do celów szkoleniowych, jak i sportowych.

Użycie broni CP w samoobronie.

Broń CP możemy wykorzystać do samoobrony ale jej użycie powinno być ostatecznością i zawsze w granicach prawa. W przypadku użycia broni w samoobronie musimy pamiętać o panujących przepisach mówiących o obronie koniecznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.