Lista stron bloga

poniedziałek, 11 lutego 2019

Gaz pieprzowy

Gaz pieprzowy - Ręczny Miotacz Gazu
Gaz pieprzowy.
Gaz Pieprzowy jako środek do samoobrony


Gaz Pieprzowy (Ręczny Miotacz Gazu) to broń o zasięgu działania ok. 2 metrów służąca do samoobrony przez cywili, a także jako środek przymusu bezpośredniego(ŚPB) przez służby porządkowe do obezwładnienia osób. Jest dość skuteczny w potyczce z osobami będącymi pod wpływem alkoholu i narkotyków.

RMG to urządzenie, posiadające zbiornik z substancjami drażniącymi z możliwością ich rozpylania. Miotacz może mieć pojemnik w kształcie pistoletu lub dezodorantu z wypełnionym sprężonym gazem. Sprężony gaz w miotaczu jest gazem napędowym, który jest zmieszany z substancjami drażniącymi i w chwili naciśnięcia zaworu wylatuje z pojemnika silnym strumieniem.
Środkiem drażniącym w RMG mogą być różne substancje tj. kapsaicyna(w gazie pieprzowym), która jest zawarta w papryce chili, oraz chloroacetofenon lub chlorobenzylideno–malonodwunitryl.
Wszystkie te substancje nie powodują trwałych obrażeń ciała ale doprowadzają do podrażnienia błon śluzowych oczu i dróg oddechowych powodując u osoby porażonej silne łzawienie, duszący kaszel, nudności, ból i pieczenie porażonej skóry, oraz śluzówek.

Gazy w RMG mogą być w postaci aerozolu lub żelu. Mogą także posiadać trudno do zmycia barwnik, który ułatwia identyfikację osób przeciwko gaz został użyty.

Postępowanie po użyciu Gazu Pieprzowego - dekontaminacja.

Może zdarzyć się tak, że sami zostaniemy porażeni środkiem drażniącym. Może to mieć miejsce przypadkowo kiedy sami używamy miotacza gazu wobec osoby, której chcemy obezwładnić, ale silny podmuch wiatru skierował część gazów w naszą stronę. Możemy także wejść w chmurę powstałą po nieumiejętnym użyciu miotacza gazu przez inną osobę, np w zamkniętym pomieszczeniu(RMG nie wolno używać w pomieszczeniach zamkniętych). Warto dlatego wiedzieć jak zniwelować działanie gazu pieprzowego. 

W pierwszej kolejności trzeba opuścić skażone środkami drażniącymi miejsce, a następnie powinno się zdjąć skażone ubranie, okulary czy soczewki kontaktowe jeżeli takie nosimy. Po kilku lub kilkudziesięciu minutach większość objawów powinno ustępować samoczynnie, ale możemy użyć zakupione wcześniej preparaty w postaci chusteczek czy aerozoli, które mają pomagać usunięcie środków drażniących z ciała i łagodzić ich działanie. Kiedy nie jesteśmy w posiadaniu wyżej wymienionych środków możemy się posiłkować chłodną wodą, unikając przy tym pocierania skażonego ciała. Możemy także zrobić doraźne chłodne okłady podrażnionych miejsc np. z lodu, śniegu, czy mrożonek.

Przy porażeniu oczu gazem pieprzowym może pomóc szybkie mruganie powiekami.

Wg art. 11 ustawy o broni i amunicji nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na broń żeby być właścicielem ręcznego miotacza gazu pieprzowego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.