![]() |
Gaz pieprzowy. |
Gaz pieprzowy jako środek do samoobrony
Gaz pieprzowy, czyli Ręczny Miotacz Gazu (RMG), to środek o zasięgu ok. 2 metrów, wykorzystywany w samoobronie przez cywilów oraz jako środek przymusu bezpośredniego przez służby mundurowe. Jest skuteczny wobec osób agresywnych, nawet pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
RMG to urządzenie zawierające substancje drażniące zmieszane ze sprężonym gazem napędowym. Środek może być rozpylany w formie aerozolu lub żelu. Obudowa najczęściej przypomina pojemnik od dezodorantu lub broń krótką. Składnikami aktywnymi są:
- Kapsaicyna – składnik papryki chili (w gazie pieprzowym),
- Chloroacetofenon lub CN,
- CS – chlorobenzylideno–malonodwunitryl.
Substancje te nie powodują trwałych uszkodzeń, ale wywołują silne podrażnienie błon śluzowych, łzawienie, kaszel, pieczenie skóry i trudności z oddychaniem. Niektóre wersje zawierają barwnik ułatwiający późniejszą identyfikację osoby porażonej.
Postępowanie po użyciu gazu pieprzowego – dekontaminacja
Jeśli zostaniesz przypadkowo porażony gazem (np. przez wiatr lub w zamkniętym pomieszczeniu), opuść strefę skażenia. Następnie:
- zdejmij zanieczyszczone ubranie, okulary, soczewki,
- unikać pocierania – przemywaj skórę chłodną wodą,
- zastosuj chusteczki dekontaminacyjne lub chłodne okłady (lód, mrożonki, śnieg),
- przy porażeniu oczu – mrugaj szybko, nie przecieraj.
Objawy zwykle mijają po kilku–kilkudziesięciu minutach. Warto mieć w domu lub torbie środki neutralizujące drażniące substancje.
Czy trzeba mieć pozwolenie?
Zgodnie z art. 11 ustawy o broni i amunicji – posiadanie RMG nie wymaga pozwolenia. Gaz pieprzowy to legalny i łatwo dostępny środek samoobrony. Mimo to jego użycie powinno być rozsądne i zgodne z prawem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.