Lista stron bloga

poniedziałek, 28 stycznia 2019

Broń palna gazowa

Pistolet gazowy
Pistolet gazowy TT 9 mm.

Broń palna gazowa w samoobronie: Skuteczność, ograniczenia i bezpieczne zastosowanie

Mówiąc o broni palnej gazowej mam na myśli broń, przy pomocy której strzelamy substancjami drażniącymi wyrzuconymi pod ciśnieniem przez przewód lufy w strumieniu gazu powstałym na skutek spalenia materiału miotającego w naboju.
W broni gazowej lufa jest częściowo zaślepiona aby wykluczyć strzelanie innymi nabojami niż naboje hukowo-gazowe, oraz zminimalizować oddziaływanie strumienia gazów żeby zapewnić względne bezpieczeństwo w czasie oddania strzałów z bardzo małej odległości w stosunku do osoby, której postanowiliśmy użyć broni.


Strzelanie z broni gazowej amunicją inną niż hukowo/gazowej może doprowadzić do rozerwania broni i poważnych obrażeń użytkownika.

Substancje drażniące po opuszczeniu naboju gazowego mogą wywoływać różne reakcje np. silne łzawienie, duszący kaszel, nudności, ból i pieczenie porażonej skóry, oraz błon śluzowych, itp.
Chemiczne substancje drażniące mogą działać z różną mocą na różne osoby. Dużo zależy od stanu zdrowia i odporności na ból osoby, przeciwko której użyliśmy broni gazowej, czy też od panujących warunków atmosferycznych takich jak siła i kierunek wiatru, opadów deszczu, oraz odległości jaką strumień gazów musi pokonać z lufy do celu. Zasięg rażenia broni palnej gazowej to ok 9 m.

Broń gazowa może występować w różnych kalibrach (od 8 mm do 11,43 mm tj. 45 cala), oraz w postaci różnych pistoletów samopowtarzalnych i rewolwerów, z których możemy także oddawać strzały z nabojów hukowych emitujących przy wystrzale sygnał akustyczny(huk) i optyczny(błysk), natomiast po nakręceniu specjalnej wyrzutni możemy wystrzeliwać na 30-50 metrów rakiety sygnalizacyjne.

Aby legalnie zostać właścicielem broni palnej gazowej trzeba być posiadaczem Legitymacji posiadacza broni, potocznie zwaną "pozwoleniem na broń".

Czy broń gazowa może być skutecznym narzędziem do samoobrony?

Broń palna gazowa, która wystrzeliwuje naboje gazowe lub sygnałowe, może być używana w celach samoobrony. Strzelanie z takiej broni może mieć efekt odstraszający i dezorientujący dla napastnika, dając ofierze okazję do ucieczki. Jej niska śmiertelność oznacza, że ​​zazwyczaj powoduje jedynie tymczasowe podrażnienie i dezorientację, bez poważnych obrażeń lub ryzyka śmierci.

Jednak, jak w przypadku każdej broni, istnieją pewne ograniczenia i kwestie bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę. Broń palna gazowa ma ograniczony zasięg w porównaniu z bronią palnymi na amunicję bojową, co oznacza, że ​​trzeba być stosunkowo blisko napastnika, aby uzyskać skuteczne trafienie.

Podsumowując, broń palna gazowa może być używana w samoobronie, ale nigdy nie będzie tak samo skuteczna jak broń palna. Ponadto zawsze warto dążyć do unikania konfrontacji, kiedy to możliwe, i skupić się na bezpiecznych środkach ucieczki, aby zapewnić własne bezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.