Lista stron bloga

niedziela, 20 stycznia 2019

Broń sygnałowa i alarmowa

Broń sygnałowa i alarmowa
Walther P99 P.A.K.

Czy broń sygnałowa i alarmowa będzie skuteczna w samoobronie

Taką broń możemy używać do celów szkoleniowych, wzywania pomocy, akcji ratowniczych i poszukiwawczych, i podobno do odstraszania agresorów(to jest kwestia do dyskusji).
Broń sygnałowa i alarmowa przy wystrzale emituje sygnał akustyczny(huk) i optyczny(błysk), a jej wygląd do złudzenia przypomina broń bojową.

Przeważnie broń sygnałowa i alarmowa jest sprzedawana w kalibrze 6 mm, jednak na rynku jest też dostępna broń hukowa zasilana nabojami 9 mm P.A.K. (niem. Pistole, Automatic, Knall).

Broń hukowa na amunicję P.A.K jest dość kontrowersyjna, ponieważ policjanci opierając się na opinii CLK KGP (Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Głównej Policji) mogą nas zatrzymać i postawić przed sądem za nielegalne posiadanie broni. Jest to spowodowane tym, że wg. ustawy o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r., na posiadanie broni palnej sygnałowej i alarmowej, której kaliber nie przekracza 6 mm nie trzeba mieć pozwolenia. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że opinia CLK KGP jest słuszna, ponieważ nabój P.A.K przekracza średnicę 6 mm, o której mówi ustawa o broni i amunicji, jednak warto zwrócić uwagę na definicję kalibru, oraz na budowę broni P.A.K.

Tak w skrócie można powiedzieć, że kaliber to najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej(wikipedia), natomiast broń na nabój 9 mm P.A.K ma przewężenie ze średnicy 9 mm na magiczne 6 mm.

W sądach odbyło się już kilka spraw przeciwko posiadaczom broni na nabój 9 mm P.A.K, jednak najczęśćiej sąd zarzuty nielegalnego posiadania broni odrzucił.

Amunicja P.A.K jest niskociśnieniowa, a jej budowa nie nadaje się do osadzenia w niej pocisku. Ponadto materiał (stopy metalu o małej wytrzymałości), z którego wykonana jest ta broń, oraz sposób jej wykonania(wspomniane wyżej przewężenie lufy) nie pozwala na oddanie strzałów nabojami innymi niż P.A.K. gdyż grozi to rozerwaniem elementów broni, a tym samym zranieniem strzelca.

Czy taka broń jest przydatna do obrony osobistej? Nie! W przypadku samoobrony, używanie broni sygnałowej lub alarmowej nie byłoby skuteczne w ochronie przed fizycznym zagrożeniem. W sytuacji zagrożenia osobistego, warto skupić się na zastosowaniu odpowiednich narzędzi samoobrony, takich jak legalnie nabyta broń palna, gaz pieprzowy lub techniki samoobrony, aby odeprzeć atak i uciec od zagrożenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.