Lista stron bloga

niedziela, 13 stycznia 2019

Recenzja Latarki OLIGHT S10 BATON

OLIGHT S10 BATON - Kompaktowe EDC, choć z pewnymi wadami

Olight S10 BatonLatarka OLIGHT S10 BATON jest moim codziennym narzędziem EDC (Every Day Carry). Jej kompaktowe wymiary wynoszą 70x23 mm, a waga 60 gram (z baterią), co umożliwia noszenie jej w kieszeni, na klipsie lub przypięcie do pęku kluczy. Dodatkowo latarka posiada płaską pokrywkę na baterię, która pozwala ustawić ją na płaskiej powierzchni jak sztorc, oraz magnes, dzięki któremu można zamocować źródło światła do metalowych konstrukcji.

Korpus latarki wykonany jest z aluminium lotniczego. Taka konstrukcja chroni urządzenie przed uszkodzeniem przy upadku z wysokości nawet 2 metrów. Ponadto latarka ma oznaczenie IPX8, co oznacza pełną ochronę przed zanurzeniem w wodzie do głębokości 2 metrów.

Jasność latarki można regulować poprzez przytrzymanie bocznego przycisku włącznika. Dostępne są cztery tryby jasności (w lumenach): 0,5 lm, 5 lm, 85 lm, 400 lm, oraz tryb stroboskopowy. Przełączanie między trybami odbywa się za pomocą przycisku włącznika.

Aby włączyć latarkę i przejść do trybu o jasności 0,5 lm, należy przytrzymać włącznik przez około 1 sekundę. Kolejne tryby są aktywowane przez dłuższe przytrzymanie włącznika, aż do osiągnięcia wyższej jasności. Tryb stroboskopowy można aktywować poprzez trzykrotne naciśnięcie włącznika w przypadku wyłączonej latarki lub dwukrotne naciśnięcie w przypadku włączonej latarki.

Latarka wyposażona jest w elektronikę kontrolującą pobór prądu, która chroni diodę przed przegrzaniem, oraz umożliwia zapamiętanie ostatnio używanego trybu.

W latarce zainstalowana jest dioda Cree XM-L2, która zapewnia szeroką wiązkę światła o strumieniu 400 lumenów, zasięg sięgający około 100 metrów. Przewidywana żywotność diody wynosi 50 000 godzin pracy. Przy użyciu baterii (3V CR123) czas pracy w najniższym trybie wynosi około 360 godzin, a w najjaśniejszym trybie około 1,5 godziny.

Jednym z minusów tej latarki jest zasilanie. Większość mojego sprzętu jest dostosowana do baterii typu AA, dlatego konieczne jest dodatkowe zakupienie baterii 3V CR123. Ponadto włącznik latarki jest mało wyczuwalny, więc wymaga dużej wprawy, aby go szybko zlokalizować i używać w ciemności.

Niestety, moja latarka posiada pewną wadę, polegającą na samoczynnym wyłączaniu się po około 2-5 sekundach od włączenia, bez względu na stan naładowania baterii/akumulatora. Ciekawe jest to, że w mojej drugiej latarce Olight M2R występuje ten sam problem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.