Lista stron bloga

środa, 27 czerwca 2018

Sosna

Znaczenie sosny w sytuacji survivalowej

 Jemy to co znajdziemy - Sosna

Charakterystyka Sosny

Sosna to drzewo charakteryzujące się dużą tolerancją na temperatury i warunki środowiska, występujące prawie w 115 gatunkach głównie na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Posiada długie wąskie igły, które pozostają na gałązkach zielone przez cały rok. 

Młode sosny posiadają koronę w kształcie stożka, a z czasem mogą mieć kształt parasolowaty lub zaokrąglony. W większości gatunków sosen kora jest gruba i łuskowata, natomiast w małej liczbie gatunków sosen kora jest cienka, odpadająca płatami. Z końców gałęzi pionowo w górę wyrastają młode pędy, które z upływem czasu odchylają się i ciemnieją.

Drewno sosny doskonale nadają się jako materiał budowlany, jej żywice można wykorzystać jako podpałkę a po jej podgrzaniu jako klej, natomiast z korzeni można upleść kosz.

Nasiona sosny zawarte w szyszce są jadalne. Aby wydobyć nasiona z szyszki trzeba ją prażyć na np. patelni aby pod wpływem temperatury się otworzyła i uwolniła nasiona. Z igliwia można zrobić napój, wywar lub marmoladę bogate w witaminę A i C, a z pędów sosny, oraz zielonych szyszek możemy zrobić zdrowy syrop.

Syrop z pędów sosny (syrop majowy).

Syrop z pędów sosny pomoże w zwalczaniu przeziębienia, na kaszel i wzmocni organizm całym rokiem. Ma działanie wykrztuśne.

Aby zrobić syrop z pędów sosny taki jak robiły nasze babcie musimy mieć - czysty słój, pędy sosny, cukier i trochę cierpliwości.

 • Pędy zbieramy w maju, pamiętając aby nie zrywać z wierzchołków sosenek. Inaczej drzewko będzie rosło zdeformowane. Z tego samego powodu nie obrywamy wszystkich odrostów z jednego drzewka. Pędów nie myjemy, ewentualnie możemy oczyścić z brązowej łuski. Jednak ja tego nie robię.
 • Rozdrobnione pędy wrzucamy na przemian z cukrem do wcześniej umytego i wyschniętego słoja, pamiętając, że waga pędów i cukru powinna mieć stosunek 1:1. Może się zdarzyć, że nie zmieścimy całości cukru od razu, dlatego kiedy cukier w warstwach się rozpuści i zrobi się miejsce w słoju możemy pozostały cukier dosypać.
 • Ubijamy każdą warstwę z osobna.
 • Wypełniony słój zabezpieczamy gazą, aby owady nie mogły się dostać do środka.
 • Słój wystawiamy na nasłonecznione miejsce na ok 2 tygodnie. Gdy są dni pochmurne możemy ten czas wydłużyć do 4 tygodni.
 • Gdy syrop jest gotowy tj, nabierze złocistego koloru przelewamy go do ciemnych butelek, szczelnie zakręcamy i przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu.
 • Przechowywać do około roku.
 • Zamiast zwykłego cukru możemy użyć miodu, cukru brzozowego albo brązowego.

  zebrane odrosty sosny
  Pędy sosny

  syrop z pędów sosny
  Syrop z pędów sosny
   

  Syrop z szyszek sosny robi się podobnie. Szyszki zbieramy w drugiej połowie maja, póki są jeszcze zielone. Następnie szyszki rozdrabniamy, umieszczamy w umytym słoju i zasypujemy cukrem warstwami, wystawiamy w nasłonecznione miejsce, itd.

  Dawkowanie syropu z sosny.

  Dorośli syrop mogą zażywać do 4 razy dziennie po jednej łyżce, natomiast dzieci do 3 łyżeczek dziennie.  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.