Lista stron bloga

wtorek, 10 lipca 2018

Topinambur

Słonecznik bulwiasty
Topinambur

Jemy to co znajdziemy - Topinambur

Topinambur czyli słonecznik bulwiasty to roślina wieloletnia, której 2-3,5 metrowa łodyga pokryta jest wieloma liśćmi (górne liście lancetowate, dolne sercowate), a jej koszyczek kwiatowy ma żółte płatki długości 2-3 cm.

Roślina kwitnie od sierpnia do listopada, a w swoich podziemnych pędach produkuje wiele bulw, które w zależności od odmiany mogą różnić się rozmiarami i kolorami. Bulwy topinambura są jadalne i można je piec, gotować a nawet jeść na surowo(niektóre osoby po zjedzeniu bulw na surowo mogą mieć problemy z wzdęciami).
Mają przyjemny smak, który na surowo (mi) przypomina orzechy lub słonecznik łuskany, natomiast gotowany lekko perfumowany ziemniak.

Słonecznik bulwiasty jest rośliną ozdobną, pastewną i jadalną, ale w Polsce uprawiany przede wszystkim jako roślina ozdobna, która najczęściej dziczeje. Topinambur możemy znaleźć na terenie opuszczonych gospodarstw i ogródków działkowych, przy drogach i rowach tworząc duże skupiska. Roślina rozmnaża się za pomocą kłączy, pędów nadziemnych, podziemnych bulw pędowych, a także ich części(uszkodzone bulwy), jest uważana za gatunek inwazyjny.

Bulwy można wykopywać od jesieni do wiosny, gdyż pomimo że część nadziemna rośliny obumiera przed zimą to część podziemna charakteryzuje się wysoką odpornością na mrozy. Warto jednak zapamiętać miejsce gdzie topinambur rośnie bo po uschnięciu ani trochę nie przypomina tej zielonej, ponad dwumetrowej rośliny zakończonej żółtym kwiatem.

Topinambur z punktu widzenia preppingu jest dość ważną rośliną, gdyż jest łatwy w uprawie, może zimować w glebie, więc nie ma problemu z przechowywaniem i ma dużo wartości odżywczych. Ponadto sieczka z łodyg może być wykorzystywana jako podłoże do produkcji niektórych grzybów jadalnych, np. boczniaka.


Słonecznik bulwiasty.

Topinambur

Słonecznik bulwiasty.
Kwiat topinamburu

topinambur biały
Biały topinambur

topinambur czerwony
Topinambur czerwony

Słonecznik bulwiasty
Zeschnięta roślina topinamburu

Słonecznik bulwiasty
Zeschnięta roślina topinamburu

Słonecznik bulwiasty
Ugotowany topinambur czerwony

Słonecznik bulwiasty.

Obiad z topinambura(wersja mało survivalowa).
Foto: "Cichy".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.