Lista stron bloga

sobota, 7 lipca 2018

Batonowanie

batonowanie

Czym jest batonowanie

Dla starych wyjadaczy temat jest banalny ale często spotykam ludzi, którzy nie wiedzą co to jest batonowanie. Dlatego postanowiłem napisać krótki post na ten temat.

Batonowanie to specyficzna technika cięcia przy wykorzystaniu noża, polegająca na udarowym przecinaniu np. drewna. Udar uzyskujemy uderzając w grzbiet ostrza noża innym przedmiotem, najczęściej kawałkiem drewna.

Dzięki takiej obróbce drewna uzyskujemy bardziej precyzyjne cięcia, niż gdybyśmy to robili uderzając nożem w cięty materiał. Poza tym taka obróbka jest bezpieczniejsza, gdyż nie machamy ostrym narzędziem w tą i z powrotem stwarzając zagrożenie dla siebie i osób postronnych. Dodatkowo uzyskujemy większą siłę przecinania przy zużyciu mniejszej ilości energii, co w sytuacji zagrażającej życia pozwoli oszczędzić nam parę kalorii.

Dzięki batonowaniu możemy pociąć długie i grube gałęzie na krótsze, ściąć kilkuletnie drzewo (mniejszej średnicy), a także rozłupać grubsze polana na mniejsze szczapy przy użyciu niewielkiego noża.

Najlepiej byłoby aby batonowanie przeprowadzać nożem wykonanym w technologii full tang (z głownią stałą) gdyż taki nóż jest bardziej odporny na uszkodzenia niż scyzoryk ale wiem z doświadczenia, że da się to zrobić przy użyciu noża ze składaną głownią.

Batonowanie jest umiejętnością, która bardzo przydaje się np w survivalu przy budowie schronienia czy w przygotowaniu drewna do rozpalenia ogniska kiedy wszystko wokoło  jest mokre po deszczu lub roztopach. Aby pozyskać suche drewno trzeba znaleźć martwe, powalone drzewo, które nie leży bezpośrednio na ziemi, pobrać z niego grubsze kawałki, a następnie rozłupać wzdłuż. Na pierwszy rzut oka takie drewno może wyglądać na mokre ale kiedy je przepołowimy, w środku będziemy mieć suche drewno, które batonujemy oddzielając od mokrego. Suchy materiał rozdrabniamy na różnej grubości patyczki, które będą nam służyły jako podpałka

co to jest batonowanie

Batonowanie przy pomocy noża SCHF3N.

batonowanie

czym jest batonowanie

batonowanie

survival

batonowanie

Morka też da radę.

survival

czym jest batonowanie

co to jest batonowanie

survival

co to jest batonowanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.