Lista stron bloga

wtorek, 10 lipca 2018

Przechowywanie mięsa

przechowywanie mięsa
Mięso - źródło białka.

Jak przechować mięso aby dłużej było świeże

 

Często zastanawiamy się co mamy zrobić z nadmiarem pożywienia. Oczywiście nie ma z tym większego problemu kiedy mamy trochę miejsca w sprawnej lodówce, w zamrażalniku, czy kawałek podłogi na balkonie w czasie mroźnych dni.
Problem pojawia się wtedy kiedy tych "luksusów" nie mamy a jesteśmy w posiadaniu mięsa, które chcemy poddać konserwacji. Jest na to kilka sposobów aby małe zapasy.

Jak przechowujemy mięso?

Świeże mięso i produkty mięsne należy przechowywać w pomieszczeniach chłodnych, zaciemnionych, wentylowanych i czystych. Mięso bardzo łatwo przejmuje obce zapachy dlatego też należy pamiętać aby przechowywać je z dala od środków wydzielających mocny zapach.

Konserwacja mięsa za pomocą korzenia chrzanu.

Czyste korzenie chrzanu ścina się na wiórki i obkłada się nimi surowe mięso, które następnie zawija się w papier pergaminowy i umieszcza się w chłodnym miejscu. Taki sposób konserwacji daje możliwość przechowywania mięsa na okres 1-2 dni.

Konserwacja mięsa za pomocą liści chrzanowych.

Surowe mięso owija się umytymi i osuszonymi wcześniej liśćmi chrzanu, które następnie zawija się w papier pergaminowy i umieszcza się w chłodnym miejscu. Taki sposób konserwacji daje możliwość przechowywania mięsa na okres 1-2 dni.

Konserwacja mięsa za pomocą cebuli i czosnku.

Surowe mięso naciera się zmiażdżonym czosnkiem, skrapia olejem(jadalnym), grubo obkłada plastrami cebuli, a następnie umieszcza się w pojemniku z zamknięciem np. garnek, brytfanna ewentualnie zawinąć w folię aluminiową.

Konserwacja za pomocą liści pokrzywy.

Surowe mięso owija się umytymi i osuszonymi wcześniej liśćmi pokrzywy, które następnie zawija się w papier pergaminowy i umieszcza się w chłodnym miejscu. Taki sposób konserwacji daje możliwość przechowywania mięsa na okres 1-2 dni. Kwas mrówkowy zawarty w liściach pokrzywy działa konserwująco.

Konserwacja mięsa za pomocą octu.

Surowe mięso zawija się w czysty materiał nasączony octem 6% i umieszcza w chłodnym miejscu.

Konserwacja za pomocą kwaśnego mleka.

Surowe mięso tnie się na kawałki, wkłada do pojemnika i zalewa kwaśnym mlekiem lub serwatką. Całość umieszcza się w chłodnym miejscu.

Konserwacja mięsa za pomocą zalewy octowej.

1 litr osolonej wody miesza się z i litrem octu spirytusowego 6% i zagotowuje. Ostudzoną zalewę wlewa się do pojemnika z wcześniej obłożonym cebulą mięsem i całość wkłada w chłodne miejsce.

Tak zakonserwowane mięso można przechowywać latem 2-3 dni.

Solenie na sucho.

Mięso naciera się solą i umieszcza w pojemniku warstwami, posypując poszczególne warstwy solą. Mięso przed przygotowaniem do spożycia powinno się wymoczyć w zimnej wodzie w celu usunięcia nadmiaru soli.

Przechowywanie mięsa w słojach.

Mięsa przeznaczonego do wekowania w słojach nie powinno się obrabiać termicznie do całkowitego rozmiękczenia. Mięso wkłada się do odpowiednio wyjałowionych słojów tak aby pozostało jak najmniej powietrza. Brzegi słoja wyciera się czystą ściereczką wcześniej zanurzoną we wrzątku i wyciśniętą, zakłada się gumową uszczelkę, a następnie zamyka się wieko słoja i zakłada klamrę(słoje WECK). Słoje napełnione mięsem, pasztetem itp. ustawia się na ścierce lub drewnianej podkładce umieszczonej na dnie dużego garnka w wodą.

Garnek ze słojami w środku ogrzewa się do temperatury wrzenia, którą utrzymuje się przez 1,5 h. Po tym czasie słoiki wyciąga się i pozostawia do ostygnięcia. Temperatura wody i słojów musi być przybliżona, gdyż zbyt duża różnica może spowodować popękanie szkła.

Produkty przygotowane w ten sposób mogą być przechowywane przez kilka tygodni.

Przechowywanie mięsa surowego.

Mięso surowe należy przechowywać na wisząco, w przewiewnym, chłodnym i ciemnym pomieszczeniu. Mięso trzeba zabezpieczyć przed insektami.

Konserwacja mięsa przez suszenie.

Chude mięso, płuczemy w wodzie, osuszamy i tniemy na paski ok 5 mm, solimy i przyprawiamy według upodobań. Odstawiamy mięso aby sól je zakonserwowała, a następnie suszymy np. w piekarniku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.