Lista stron bloga

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Grzyby w spiżarni

Spiżarnia przygotowanego
Czubajka kania

Spiżarnia przygotowanego - Grzyby


Nadchodzi jesień więc teraz jest dobry czas żeby uzupełnić swoją spiżarnię. Tym bardziej, że teraz jest wysyp darów, które daje nam natura.
Oczywiście robiąc zapasy możemy kupić gotowe przetwory, jednak Preppers nie idzie na łatwiznę i często sam stara się przygotować prowiant na czarną godzinę. Ponadto przygotowując zapasy samemu uczymy się i utrwalamy wiedzę, która kiedyś może się przydać.
Z racji tego, że tytuł mówi o grzybach więc szybko omówię trzy metody ich przygotowania i przechowywania.


Suszenie grzybów

Większości ludzi procesu suszenia grzybów nie trzeba wyjaśniać ale może wejdą na tą stronę osoby dopiero rozpoczynające przygodę zbieractwa i robienia zapasów więc...
Zebrane grzyby zbieramy, czyścimy ze ślimaków i różnych zanieczyszczeń typu trawa, mech itd. kroimy je wzdłuż na plastry ok 5 mm lub cieńsze i suszymy w suszarkach elektrycznych, zawieszone na nitce np. nad kominkiem, czy na innych wynalazkach (patrz foto poniżej). Suszymy tak długo aż grzyby można będzie połamać w palcach.
Tak ususzone grzyby przetrzymujemy w przewiewnym miejscu np. w starej poszewce poduszki. Do poszewki wrzucamy kilka liści laurowych, które swoim aromatem odstraszą robaki chętne pożreć nasze zbiory.

Spiżarnia przygotowanego - suszenie grzybów
Suszarka do grzybów wisząca nad piecykiem typu "koza".


Wekowanie grzybów w wodzie

Drugą metodą konserwacji to wekowanie w osolonej wodzie.
Grzyby czyścimy jak poprzednio, kroimy je w grubą kostkę i myjemy 2-3 razy w zimnej wodzie. Wrzucamy do garnka, wlewamy wodę i obgotowujemy. Po obgotowaniu grzyby odcedzamy, ponownie wrzucamy do garnka, zalewamy niewielką ilością wody, dodajemy sól, liść laurowy i ziele angielskie do smaku i doprowadzamy do wrzenia. Całość gotujemy ok 3 minuty, wrzącą zalewę z grzybami przelewamy do słoików, zakręcamy i ustawiamy do góry nogami do ostygnięcia, a następnie ustawiamy w chłodnym miejscu np w piwnicy. Tak zawekowane grzyby po odsączeniu nadają się jako dodatek do jajecznicy, sosów, pizzy itd.


Spiżarnia przygotowanego - wekowanie grzybów w wodzie
Grzyby w osolonej wodzie.

 

Wekowanie grzybów w zalewie octowej

Trzecią metodą konserwacji grzybów, z której korzystam to wekowanie w zalewie octowej.
Grzyby czyścimy jak poprzednio, kapelusze w zależności od wielkości kroimy na 4 lub dwa i myjemy 2-3 razy w zimnej wodzie. Wrzucamy do garnka, wlewamy wodę i obgotowujemy. Po obgotowaniu grzyby odcedzamy, ponownie wrzucamy do garnka, zalewamy przygotowaną wcześniej zalewą i doprowadzamy do wrzenia. Całość gotujemy ok. 3 minuty, wrzącą zalewę z grzybami przelewamy do słoików, zakręcamy i ustawiamy do góry nogami do ostygnięcia, a następnie ustawiamy w chłodnym miejscu np w piwnicy. Grzyby w occie nadają się jako dodatek do obiadu czy jako zakąska do...
Wiadomo do czego :-)

Zalewa octowa:

  • 4 litry wody
  • 8 łyżeczek soli
  • 6 łyżeczek cukru
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • 0,5 litra octu
  • Całość zagotować

Spiżarnia przygotowanego - grzyby w zalewie octowej
Grzyby w occie.

Nic tak nie smakuje jak jedzenie przygotowane przez siebie samego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.