Lista stron bloga

sobota, 26 maja 2018

Porażenie piorunem

Pierwsza pomoc po porażeniu piorunem

Pierwsza pomoc po porażeniu pioruna
Źródło: Pixabay

W przypadku kiedy jesteśmy świadkami porażenia osoby piorunem powinniśmy niezwłocznie podjąć działania aby uratować jej życie.

Warto wiedzieć, że ładunek elektryczny pochodzący w pioruna nie jest gromadzony w ciele porażonego więc nie musimy obawiać się, że przystępując do działań ratowania życia jesteśmy zagrożeni.

Najczęstszą przyczyną śmierci porażonego jest zatrzymanie akcji serca, dlatego jeżeli pomoc nie nadejdzie szybko (około 5 minut od zdarzenia) poszkodowany odejdzie do „krainy wiecznych łowów”.

Jak uratować porażonego piorunem?

  • Przenieś porażonego piorunem w bardziej bezpieczne miejsce, gdyż jeżeli jest to miejsce potencjalnie podatne na wyładowania atmosferyczne to sam możesz stać się ofiarą pioruna.
  • Gdy będziesz świadkiem takiego zdarzenia niezwłocznie wezwij pomoc. Zadzwoń na Europejski Numer Alarmowy 112, lub na pogotowie ratunkowe 999. Ewentualnie na numery WOPR nad wodą i GOPR/TOPR w górach.
  • Po wezwaniu ratunku udziel pierwszej pomocy poszkodowanemu.
  • Sprawdź osobie poszkodowanej oddech i tętno.
  • Jeżeli porażony nie ma wyczuwalnego tętna i nie oddycha natychmiast podejmij działanie!
  • Ułóż poszkodowanego na plecach, odciągnij jego głowę do tyłu, unieś żuchwę i sprawdź drożność dróg oddechowych. Jeżeli zobaczysz w ustach porażonego ciało obce w postaci sztucznej szczęki, wymiocin, resztek jedzenia itp. przechyl jego głowę na jeden z boków i palcem wygarnij zawartość.
  • Po w/w czynnościach rozpocznij resuscytację, która przebiega w seriach 2 wdechy i 30 ucisnąć klatki piersiowej.
  • Resuscytację przeprowadza się do przyjazdu wykwalifikowanych ratowników medycznych, do przejęcia wyżej opisanych czynności przez inną osobę, do opadnięcia z sił ratującego lub do powrotu poprawnego oddechu poszkodowanego.

Gdy poszkodowanemu zostaną przywrócone czynności życiowe nie zostawiamy go samemu sobie tylko kładziemy go w pozycji bezpiecznej bocznej(bocznej ustalonej) i czekamy przy nim do przybycia ratowników medycznych sprawdzając co 2-3 minuty tętno i oddech.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.