Lista stron bloga

wtorek, 19 września 2023

Uzdatnianie wody do spożycia

Poznaj różne metody uzdatniania wody i po prostu przeżyj

różne motody uzdatniania wody
Spożywaj tylko zdatną do picia wodę

Woda stanowi nieodzowny element życia, aczkolwiek nie zawsze możemy być pewni jej jakości. Uzdatnianie wody staje się zatem kluczowym działaniem w wielu sytuacjach, gdzie spożycie zanieczyszczonej wody może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Chcę przedstawić kilka scenariuszy, w których uzdatnianie wody ma niezwykłe znaczenie.

Często zapominamy, jak istotna jest czysta woda, dopóki nie staniemy w obliczu sytuacji kryzysowych. W przypadku klęsk żywiołowych lub awarii infrastruktury, dostęp do bezpiecznej wody może być ograniczony. W takich okolicznościach umiejętność uzdatniania wody może okazać się kluczowym elementem przetrwania. Podobnie ma się sytuacja podczas podróży, szczególnie w obszarach, gdzie jakość wody pitnej pozostawia wiele do życzenia. Zdobycie umiejętności uzdatniania wody może znacząco wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo podróży. Niezależnie od tego, czy relaksujemy się na tropikalnej plaży czy zdobywamy górskie szczyty, woda z rzek czy źródeł nie zawsze jest odpowiednia do spożycia. Uzdatnianie wody zapewnia pewność, że nie tylko zaspokoimy pragnienie, ale także unikniemy chorób związanych z brakiem higieny wody.

Osoby ceniące kontakt z naturą, takie jak wspinacze górscy czy uczestnicy wypraw ekspedycyjnych, zdają sobie sprawę, że woda znaleziona w dzikich rejonach nie zawsze jest bezpieczna. W takich sytuacjach uzdatnianie wody jest koniecznością, aby zmniejszyć ryzyko chorób i zagrożeń zdrowotnych. Imprezy na świeżym powietrzu, takie jak festiwale czy obozy, często nie zapewniają odpowiedniego dostępu do czystej wody pitnej. Staranne zaplanowanie procesu uzdatniania wody może zagwarantować uczestnikom bezpieczeństwo i zdrowie podczas zabaw na świeżym powietrzu. W niektórych częściach świata jakość wody pitnej pozostawia wiele do życzenia. Osoby podróżujące do tych rejonów muszą zdawać sobie sprawę z konieczności uzdatniania wody, aby uniknąć chorób i problemów zdrowotnych.

Wnioskiem jest to, że uzdatnianie wody odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i bezpieczeństwa w różnorodnych sytuacjach. Metody takie jak gotowanie, filtracja czy stosowanie tabletek dezynfekujących mogą istotnie poprawić jakość wody, którą spożywamy. Bez względu na to, czy podróżujemy, czy stajemy w trudnych warunkach czy też uczestniczymy w imprezach na świeżym powietrzu, priorytetem powinno być uzdatnianie wody. Pamiętajmy, że czysta woda to klucz do zdrowego i bezpiecznego życia.

 

Uzdatnianie wody nadmanganianem potasu.

Uzdatnianie wody nadmanganianem potasu
Nadmanganian potasu.

Kiedyś może się zdarzyć, że znajdziemy się w sytuacji kryzysowej, gdzieś gdzie nie będziemy mieli dostępu do czystej wody, natomiast jedyną wodę jaką będziemy mieli do dyspozycji to woda z jakiegoś naturalnego ujęcia wody, albo sztucznego zbiornika. W takim przypadku warto wiedzieć jak uzdatnić wodę aby nadawała się do picia, ponieważ wypicie nieuzdatnionej wody może spowodować chorobę a w ekstremalnych sytuacjach nawet śmierć.

Jednym ze sposobów uzdatniania wody jest dodanie do niej nadmanganianu potasu, który ma silne własności bakterio- i grzybobójcze, jest dostępny w aptece bez recepty w postaci pastylek lub kryształków. Środek ten przydatny jest do dezynfekcji ran, odkażania gardła czy wody do mycia, do rozpalenia ognia lub do oczyszczenia wody do picia.
Do wody przeznaczonej do picia wrzucamy taką ilość nadmanganianu potasu aby po rozpuszczeniu mieszanina miała jasnoróżowy kolor, czyli 1-2 kryształki na szklankę wody. W przypadku użycia większej ilości nadmanganianu woda stanie się żrąca.


Uzdatnianie wody nadmanganianem potasu
Kadr z filmu: Kurs survivalu w terenie.

Możliwe że przed zastosowaniem tej techniki trzeba będzie wodę przefiltrować w filtrze prostym aby pozbyć się z niej drobinek piasku, części owadów i innych podobnych zabrudzeń.

 

Uzdatnianie wody tabletkami chlorowymi

Uzdatnianie wody tabletkami chlorowymi
Javel Aqua.

Obecnie tabletek do oczyszczania wody mamy dość duży wybór. Natomiast godnymi polecenia są tabletki Javel Aqua. Po wrzuceniu takiego medykamentu do wątpliwej jakości wody zawarty w nim chlor skutecznie zabija mikroorganizmy powodujące zaburzenia żołądkowo-jelitowe nie wpływając w znacznym stopniu na smak i zapach. Tabletki są lekkie, długotrwałe do przechowywania i łatwe do transportowania. Opisane pastylki spełniają normy higieny wody do picia z niesprawdzonego źródła organizacji międzynarodowych (WHO) i Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii (WIHE) i są polecane do indywidualnej dezynfekcji wody dla żołnierzy polskiej armii.


Sposób użycia tabletek Javel Aqua:

1 tabletkę rozpuszczamy w litrze wody, a następnie czekamy ok 30 minut. Po tym czasie woda będzie zdatna do użytku.

Możliwe że przed zastosowaniem tabletek z chlorem trzeba będzie wodę przefiltrować w filtrze prostym aby pozbyć się z niej drobinek piasku, części owadów i innych podobnych zabrudzeń.

 

Uzdatnianie wody przez gotowanie

uzdatnianie wody przez gotowanie
Gotowanie wody w menażce na kuchence wojskowej

Woda, pomimo że jest potrzebna do życia wszystkim żyjącym istotom, jest także doskonałym siedliskiem wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii. Dlatego wodę, która jest podejrzanego pochodzenia lub była pobrana z rzek, stawów, jezior itd. przed spożyciem powinniśmy uzdatnić. Jedną z tradycyjnych metod uzdatniania wody jest gotowanie. Pomimo, że większość drobnoustrojów ginie w temperaturze powyżej 60ºC to jednak powinniśmy zachować zasadę gotowania wody przez 7 minut na poziomie morza i o jedną minutę dłużej na każde 100 metrów wyżej. Uzdatnienie wody na dużych wysokościach jest bardzo trudne lub nawet niemożliwe gdyż, z każdym wzrostem wysokości punkt wrzenia wody maleje, ok 1ºC na 300 metrów więcej.

Musimy także pamiętać, że niektóre bakterie(znikomy procent ale jednak) potrafią przeżyć wyższe temperatury niż 100ºC, a samo gotowanie wody nie wystarczy aby ją oczyścić jeżeli jest zanieczyszczona związkami chemicznymi. W czasie wrzenia powstaje para i zmniejsza się tylko objętość wody, a związki chemiczne w niej zawarte pozostają, dlatego przed gotowaniem powinniśmy wodę oczyścić w filtrze. Aby woda szybciej się zagotowała powinniśmy przykryć naczynie w którym gotujemy w celu zminimalizowania straty ciepła. 

Ponadto warto także wspomnieć, że podczas gotowania wody, bakterie, w tym E. coli, mogą być zabijane w wyniku wystawienia ich na wysoką temperaturę. Jednak toksyny wydzielane przez patogenne szczepy E. coli mogą pozostać w wodzie nawet po jej zagotowaniu. Są one wysoce trwałe i odporne na wysoką temperaturę, co oznacza, że nawet jeśli same bakterie zostaną zniszczone, toksyny mogą nadal być obecne i stanowić zagrożenie zdrowotne.

Dlatego też, woda skażona E. coli, nawet jeśli zostanie zagotowana, może nadal zawierać toksyny, które są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. W związku z tym, bezpieczne uzdatnianie wody w obecności takich patogenów wymaga nie tylko gotowania, ale również stosowania innych metod, takich jak filtracja lub dezynfekcja chemiczna, aby zapewnić, że woda będzie bezpieczna do picia.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.