Lista stron bloga

czwartek, 19 lipca 2018

Pakowanie plecaka

Plecak
Plecak
plecak
System nośny plecaka

Jak spakować plecak i jaki plecak wybrać

Wydaje się, że kupno plecaka to prosta sprawa, jednak nie każdy wie jaki plecak kupić dla siebie. Wybierając model „tornistra” warto uświadomić sobie do jakich celów będziemy go potrzebowali.
Na początku warto wspomnieć, że w sprzedaży są dostępne plecaki miejskie o pojemności do 20 litrów przeznaczone do przenoszenia przedmiotów codziennego użytku, plecaki o pojemności 20-40 litrów doskonale sprawują się przy aktywnych formach wypoczynku, plecaki o pojemności 40-60 litrów sprawdzają się na krótkie, kilkudniowe wypady za miasto, natomiast plecaki o pojemności 60-80 i więcej litrów przydatne są na długie wyprawy.

Nie ma sensu kupować np. plecaka 80-cio litrowego i biegać z nim po mieście.

Przy zakupie „garba” dobrze jest zwrócić uwagę aby był stworzony z nieprzemakalnego i mocnego materiału, oraz na system nośny tj. stelaż, szelki, paski stabilizujące, poduszkę lędźwiową, wyściółkę na plecy i pas biodrowy, który jest jedną z ważniejszych elementów, gdyż wraz z innymi elementami systemu nośnego trzyma plecak na biodrach odciążając plecy i barki zwiększając nam komfort. Pas powinien być szeroki i miękki. Dobrze dopasowany do pleców system nośny zapewni użytkownikowi wentylację pleców i swobodę ruchów.

Wybierając plecak dla siebie warto obciążyć go i sprawdzić czy:

 • dobrze leży na plecach,
 • długość pasów jest odpowiedniej długości,
 • plecak spełnia wszystkie nasze oczekiwania,
 • wystające kieszenie nie będą przeszkadzały w poruszaniu się po zaroślach czy w wąskich przejściach skalnych i grotach.
 • Jak pakować plecak.

  Pakując plecak powinniśmy pamiętać aby jego środek ciężkości był rozłożony tak aby spoczywał na naszej miednicy, która najczęściej jest naszym środkiem ciężkości.

  Rzeczy, które mają znaleźć się w plecaku najlepiej zabezpieczyć przed zamoczeniem wkładając je najpierw w worek foliowy a później dopiero umieszczać w plecaku. Sam plecak także możemy zabezpieczyć workiem foliowym aby nie nasiąkł wodą jednocześnie powiększając swoją wagę.

  Plecak pakujemy tak aby rzeczy najmniej potrzebne znajdowały się na dnie plecaka, a rzeczy najbardziej potrzebne były u góry. Takie umieszczenie przedmiotów uchroni nas przed ciągłym jego wypakowywaniem i pakowaniem. Ponadto na dół plecaka umieszczamy przedmioty lekkie, następnie ciężkie starając się aby znajdowały się pośrodku plecaka i na górę plecaka układamy lekkie przedmioty.

  W tej części plecaka, która przylega do pleców powinny być ułożone przedmioty miękkie aby nie wpijały nam się w plecy i nie zrobiły krzywdy w razie naszego upadku.

  Przedmioty takie jak namiot i karimata można przytroczyć nad i pod plecakiem lub po jego bokach.

  Pakując swój plecak zabierajmy tylko potrzebne rzeczy, gdyż wszystko co do niego zapakujemy sami będziemy musieli dźwigać, ponadto im plecak cięższy nasza mobilność spada, szybko stajemy się zmęczeni i zobojętnieni. Maksymalne obciążenie bagażu powinno być do ok 30 kilogramów.

  Po zapakowaniu plecaka, poluźniamy wszystkie paski systemu nośnego. Zakładamy ekwipunek na plecy i ściągamy w/w paski dopasowując do ciała. Paski nie mogą wrzynać się w ciało, gdyż mogą spowodować problemy z przepływem krwi.

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.