Lista stron bloga

wtorek, 14 sierpnia 2018

Zamienniki żywności

zamienniki żywności
Kawa zbożowa.
Licencja Creative Commons.

Zamienniki żywności

Jest takie powiedzenie "na bezrybiu i rak ryba", czyli jak nie mamy tego co chcemy to musimy się zadowolić tym co mamy. W ciężkich czasach możemy mieć trudności z dostępem do niektórych produktów do spożycia, takich jak miód, kawa, czy herbata dlatego w sytuacji kryzysowej może się przydać wiedza jak uzyskać ich zamienniki.

Poniższe przepisy znalazłem kiedyś w zapiskach mojej babci.

Nie wiem skąd babcia miała te receptury, ale sam je wypróbowałem i muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony. Zapraszam do eksperymentowania.

Miód sztuczny.

Miód sztuczny jest produktem otrzymanym przez przekształcenie cukru (sacharozy) działaniem kwasów na cukier inwertowany (glukozę i fruktozę) tj. na taki sam cukier jaki jest zawarty w miodzie naturalnym. Dzięki temu (pomijając nieobecność witamin i specyficznych substancji smakowych) wartość odżywcza miodu sztucznego jest niemal identyczna jak miodu naturalnego.

Naczynie w którym przeprowadza się przekształcenie cukru nie ogrzewa się bezpośrednio ale robi się kąpiel wodną. Na 0,80 kg białego cukru dodaje się 200 ml wody i 1 g kwasku cytrynowego i całość ogrzewa do temperatury 90-100ºC od 30 minut do 2 godzin ciągle mieszając. Na skutek inwersji ciężar cukru zwiększy się o około 5%. Powstałe szumowiny usuwa się.
Płynny sztuczny miód rozlać trzeba do butelek lub słoi i umieścić w chłodnym miejscu celem skrystalizowania.

Kawa słodowa.

Kawę słodową przyrządza się z jęczmienia, żyta lub pszenicy. Ziarno najpierw się myje a następnie trzykrotnie moczy w wodzie o temp 12-17 , zmieniając wodzę co 7-8 godzin. Pierwsze moczenie powinno trwać 12 godzin, drugie 14 godzin a trzecie 16.
Po namoczeniu ziarno należy trochę osuszyć, a następnie poddać słodowaniu (kiełkowaniu ziarna)w temperaturze ok 25ºC przez około 5 dni.
Świeży słód praży się w temp 65ºC przez 15-40 minut, a następnie przez godzinę w temp 100ºC. Po tym czasie podnosi się temperaturę do 170-180ºC i utrzymuje przez około 30 minut. W tym czasie słód nabiera barwy ciemnobrunatnej, na wskutek karmelizacji cukru. Pod koniec prażenia słód zalewa się niewielką ilością wody, żeby środek ziarna nie suszyło się zbyt gwałtownie. Po zakończonym prażeniu ziarno studzi się.

Herbata.

Najlepszymi do produkcji herbaty są liście borówek, poziomek, truskawek, malin, wiśni oraz cykoria, suszone jagody, owoce i warzywa.

Prażenie surowca.

Liście suszy się na słońcu lub w suszarce w temp 25-35ºC, następnie kruszy i dalej praży bez dostępu powietrza. Po prażeniu otrzymuje się gotowy produkt.

Suszenie.

Liście suszy się w ciągu ok 5 godzin, a następnie praży się przez ok 12 godzin, zwija i ponownie suszy.

Fermentacja.

Liście suszy się i zwija, a następnie poddaje fermentacji, zwilża się je i przykrywa wilgotną tkaniną. Po ukończeniu fermentacji liście suszy się na słońcu lub w suszarce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.