Lista stron bloga

wtorek, 14 sierpnia 2018

Cis

cis pospolity
Źródło: materiał własny

Jemy to co znajdziemy - Cis pospolity

Cis pospolity to krzew o wysokości 3-4 metry lub drzewo iglaste najczęściej sięgające do 15 metrów, ale mogą się zdarzyć wyższe okazy. Rośnie w Europie i Azji zachodniej na różnych glebach i w różnych warunkach nasłonecznienia. Często uprawiany jako roślina ozdobna.

Cis ma koronę ciemnozieloną, jajowato-stożkową o korze wiśniowo-szarej lub ciemnobrunatnej, a z czasem łuszcząca się zieniając barwę na rdzawoszarą. Igły niekłujące długości do 3 cm, lekko wygięte, z góry ciemnozielone i błyszczące a matowe i jaśniejsze od dołu.

Owoce to dość charakterystyczne czerwone "jagody". Ów "jagody" to kubkowata osnówka o średnicy 7 mm i długości 9 mm, w której znajduję się nasiono o średnicy 5 mm.

Jedyną częścią rośliny nadającą się do spożycia jest czerwona osnówka ("jagody") otaczająca nasiono, natomiast inne jej części np. nasiona i igły są silnie trujące! Ich spożycie może doprowadzić do śmierci dlatego w czasie jedzenia owców cisu najlepiej konsumować każdą jagodę z osobna kontrolując aby przypadkiem nie połknąć pestki.
Czerwona osnówka jest bardzo smaczna, lekko słodka o konsystencji przypominającej kisiel.survival
Owoce cisu pospolitego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.