Lista stron bloga

piątek, 31 sierpnia 2018

Paracord, przydatny sznurek


Paracord jako wszechstronny przedmiot do wykorzystania w sytuacjach kryzysowych
Bransoleta z paracordu

Paracord, linka przydatna w różnych sytuacjach kryzysowych

Linka z paracordu (skrót od "parachute cord" - linia spadochronowa) była początkowo stosowana podczas II wojny światowej do produkcji lin spadochronowych . Obecnie paracord jest szeroko stosowany jako wszechstronny narzędzie do różnych zastosowań, zarówno w środowisku cywilnym, jak i militarnym.

Paracord składa się z nylonowej osnowy i wewnętrznego rdzenia z kilku włókien nylonowych. To sprawia, że jest nie tylko wyjątkowo wytrzymały, ale także elastyczny i lekki. Jego główną cechą jest duża wytrzymałość na rozciąganie, dzięki czemu może być używany do różnych zastosowań, takich jak:


  • Survival i bushcraft: Paracord jest popularny w społecznościach survivalowych i bushcraftowych jako narzędzie wielofunkcyjne. Może być wykorzystywany do budowania schronienia (np. mocowanie tropiku namiotu, budowanie szałasu), węzłów, pułapek, do budowy prowizorycznego łuku, czy procy do polowań, do budowy łuku ogniowego, czy nawet do wspinaczki w nagłych przypadkach.
  • Tworzenie wyposażenia outdoorowego: Paracord jest często używany do tworzenia bransoletek, naszyjników, pasków i innych akcesoriów outdoorowych np. do oplotów trzonków narzędzi i rękojeści noży, do troczenia i zabezpieczania ekwipunku.
  • Awaryjne naprawy: W przypadku zepsutego sznurka lub paska, paracord może służyć jako chwilowe rozwiązanie do awaryjnych napraw - jako sznurowadła lub do prowizorycznej naprawy obuwia
  • Przyczepy do wieszania i podwieszania: Dzięki swojej wytrzymałości, paracord można wykorzystać do tworzenia przyczep dla różnych przedmiotów, takich jak namioty, hamaki czy plecaki.
  • Awaryjne wiązania i zabezpieczanie: W sytuacjach awaryjnych paracord może być używany do wiązania przedmiotów, zabezpieczania ładunków, a nawet do prowizorycznego noszenia lub holowania.
  • Ratownictwo: W niektórych sytuacjach paracord może być wykorzystywany przez służby ratunkowe do ewakuacji, zabezpieczania obszarów lub w innych operacjach.
  • Różnorodne zastosowania codzienne: Paracord może również znaleźć zastosowanie w codziennym życiu, na przykład jako pasek, klucz do wieszania drobiazgów, linka do zamykania bagażu, czy nawet do wytwarzania uchwytów na butelki.

W lince z paracordu znajdziemy siedem rdzeni(cieńszych linek), które po wyciągnięciu z oplotu możemy użyć np:

  • do naprawy lub budowy sieci rybackich,
  • do łowienia ryb,
  • jako nici do szycia,

Nigdy nie wiadomo kiedy może być potrzebny kawałek sznurka, dlatego noszenie w plecaku kilku metrów tej przydatnej rzeczy, która może pomóc nam przeżyć w sytuacji kryzysowej.

Istnieje wiele wariantów paracordu, różniących się grubością, wytrzymałością i konstrukcją wewnętrznego rdzenia. Dzięki swojej wszechstronności i trwałości, paracord stał się popularnym narzędziem dla osób aktywnych na świeżym powietrzu oraz miłośników survivalu i bushcraftu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.