Lista stron bloga

poniedziałek, 28 maja 2018

Rozpalanie ognia

nauka rozpalania ognia
Rozpalanie ognia.

Naucz się rozpalać ogień i przeżyj

Ogień jest jednym z czterech żywiołów potrzebnym do życia człowieka. Ciepło ognia możemy wykorzystać do przygotowania strawy, do ogrzania, do wezwania pomocy. Czasami mały płomyk na świecy może bardzo podnieść nasze morale.

W życiu codziennym używamy zwykłych zapałek, czy różnego rodzaju zapalniczek nie zastanawiając się co zrobimy kiedy tych „luksusów” zabraknie.

Podejmując „walkę o ogień” warto wiedzieć jak skutecznie wykrzesać małą iskrę aby rozpalić większe ognisko.


Do wzniecenia ognia będziemy potrzebować:

  • źródła ognia,
  • rozpałki,
  • podpałki,
  • opału.


Źródło ognia.

Ogień możemy uzyskać przy pomocy zapałki, zapalniczki, krzesiwa, soczewki, odbłyśnika latarki, tarcia o siebie różnych materiałów, łuku elektrycznego, itd. (Różne sposoby rozpalania ognia będą opisane w innych postach).


Rozpałka.

Rozpałka jest materiałem, który ma zadanie przejęcie energii cieplnej uzyskanej ze źródła ognia i przekazania tej energii podpałce.
Za rozpałkę może posłużyć np.: wata, puch z pałki wodnej, kora brzozy, benzyna, nitki, wysuszone zwierzęce odchody...

Podpałka.

Materiał przekazujący ciepło z rozpałki na opał.
Podpałką mogą być suche patyczki grubości zapałki, igliwie, gałązki krzewów, itp.

Opał.

Opału chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Opałem może być drewno, węgiel, brykiet, wysuszony torf...

Pomysłów na rozpalenie ogniska jest całkiem sporo, najważniejsze żeby zapoznać się ze sposobami i je przećwiczyć. "Jeden gram praktyki jest lepszy niż tona teorii" - Swami Sivananda.


W rozpalaniu najważniejsze jest aby zebrać sobie w odpowiedniej ilości wszystkie kawałki układanki tj.: źródło ognia, rozpałka, podpałka i opał.

Po zorganizowaniu w/w elementów przygotowujemy odpowiednie miejsce, w którym umieszczamy rozpałkę, kładąc ją w sposób nieregularny tak, aby jak najszybciej zajęła się ogniem(np. patyczki umieszczone równolegle zapalają się bardzo trudno). Bierzemy rozpałkę i traktujemy ją źródłem ognia. Po zajęciu się rozpałki ogniem dokładamy pojedyncze kawałki podpałki, a po rozpaleniu ich umieszczamy całość pod przygotowaną wcześniej podpałką. Po rozpaleniu regulujemy ogień dokładając na przemian cieńszy i grubszy opał.

Musimy pamiętać, że bierwiona ułożone nieregularnie spalają się szybciej, a ułożone równolegle dłużej. Ułożenie bierwion jak i miejsce na ogień uzależnione jest od tego do czego ma ognisko służyć i ile mamy dostępnego opału.

Inaczej zagospodarujemy opał do gotowania, inaczej do ogrzewania, a jeszcze inaczej do wzywania pomocy.

Przykładowe przygotowanie materiału do rozpalania ognia.

Brzoza, jej kora bardzo dobrze sprawuje się jako rozpałka. Nawet lekko wilgotna podda się iskrom z np. krzesiwa. Korę (białą część) zdzieramy nie kalecząc drzewa i rwiemy na cieniutki paseczki. Podpałkę przygotowujemy zbierając cieniutkie patyczki albo strugając większe kawałki drewna.
 
Kora brzozy
Kora brzozy
przygotowanie podpałki
Przygotowywanie podpałki
kora brzozy przygotowana do podpalenia
Przygotowana kora brzozy
przygotowane strugi do rozpalenia ognia
Strugi drewna
rozpalanie ognia
Kora po potraktowaniu krzesiwem
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.