Lista stron bloga

poniedziałek, 28 maja 2018

Nawałnice

Źródło: Pixabay

Zabezpiecz się przed nawałnicami i po prostu przeżyj

Impulsem do napisania tego posta była informacja o nawałnicy, która przeszła nad Moskwą zabijając 10 osób i raniąc ponad sto (niektóre źródła mówią o 11 zabitych i 70 rannych). w Polsce raczej nie spotykaliśmy się z tak silnymi zjawiskami pogodowymi, ale przez zachodzące zmiany klimatyczne także u nas mogą wystąpić.

Poza tym podróżując po świecie, możemy przypadkowo znaleźć się w samym środku takiej nawałnicy, więc owa wiedza może nam się przydać.


Na początku trzeba wyjaśnić, czym są nawałnice. Otóż nawałnice to gwałtowne burze połączone z silnym wiatrem, w czasie których często występują opady atmosferyczne.
Zachowanie się w czasie burzy opisywałem w poście "Uwaga Burza", więc dalej ograniczę się do silnego wiatru i opadów atmosferycznych.

Gdy nawałnica spotka cię poza domem.

W czasie występowania burz warto śledzić aktualne prognozy pogody, szczególnie kiedy planujesz wypady w góry, do lasu czy po prostu w plener. Dobrze jest zapoznać się z planami okolicy i ewentualnymi miejscami schronienia np. schroniska w górach, miejsca użyteczności publicznej w mieście, aby w razie nawałnicy wiedzieć, gdzie można się szybko schować.

Jeżeli znajdziesz się w samym środku nawałnicy, nie masz możliwości schować się w budynku i musisz improwizować. Wtedy poszukaj schronienia w naturalnych zagłębianiach albo schowaj się za duże głazy, które osłonią cię przed silnym wiatrem. Zagrożeniem mogą stać się banery reklamowe, które zerwane przez podmuchy wiatru mogą nas ranić. Unikaj także kryjówek budynkach w złym stanie technicznym oraz pod pojedynczymi drzewami, natomiast w lesie jesteś w miarę bezpieczny.

Jak się zachować w domu w czasie nawałnicy.

Kiedy jesteś w domu, powinieneś odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne z sieci aby uchronić się od przepięć w sieci, które mogą spowodować zniszczenie sprzętu, a w bardziej ekstremalnych przypadkach pożar. Pozamykać wszystkie okna, a jeśli posiadasz, to także rolety antywłamaniowe czy okiennice.

W przypadku pojawienia się trąby powietrznej najlepiej się schować w piwnicy lub na najniższej kondygnacji przy ścianie nośnej. Oczywiście jeżeli mieszkamy w strefie gdzie często występują lokalne podtopienia powinniśmy zwrócić uwagę czy woda nie wlewa się do pomieszczeń umiejscowionych niżej i ewentualnie zająć miejsce na wyższych kondygnacjach.Warto wcześniej przygotować sobie jakieś awaryjne źródło światła w postaci latarek czy lampek na baterie. Oczywiście można zaopatrzyć się także w świece czy lampy naftowe ale one są mniej bezpieczne. Tym bardziej kiedy w domu mamy zwierzęta lub małe dzieci, które mogą swoim niefortunnym zachowaniem spowodować pożar. 

Również powinniśmy wcześniej zadbać o zapasy żywności, wody oraz o jakiejś alternatywnej kuchence, ponieważ w czasie nawałnicy możemy zostać odcięci od mediów.

Warto także zadbać o bezpieczeństwo osób postronnych zabezpieczając ruchome przedmioty przed domem czy na balkonie, które mogą zostać porwane przez wiatr a następnie ugodzić kogoś lub zniszczyć mienie.

Słuchaj w radio komunikatów pogodowych. Dobrze jest wcześniej zadbać o instalację odgromową.

Jak się zachować w samochodzie w czasie nawałnicy.

Przede wszystkim nie zatrzymuj się w pobliżu latarni ulicznych i drzew, gdyż wiatr może spowodować, że złamane mogą runąć na auto.

Jeżeli jedziesz drogą i masz dostateczną widoczność dostosuj prędkość do widoczności a gdy poruszasz się wraz z innymi uczestnikami nie zatrzymuj się, ponieważ jesteś bardziej bezpieczny niż gdybyś stał samotnie na poboczu. Jeżeli musisz się zatrzymać z powodu złej widoczności zatrzymaj się z włączonymi światłami mijania i awaryjnymi w bezpiecznym miejscu. Najlepiej na jakimś wzniesieniu i z daleka od cieków wodnych aby w wypadku napływu wody nie zalało elektroniki samochodu, gdyż może to spowodować unieruchomienie pojazdu.

Unikaj tuneli, obniżeń terenu i zachowaj szczególną uwagę kiedy będziesz przejeżdżał przez duże kałuże, ponieważ pod lustrem wody mogą znajdować się różne przeszkody w postaci uszkodzonej nawierzchni czy niezabezpieczone studzienki. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.