Lista stron bloga

czwartek, 20 września 2018

Przechowywanie żywności - lodownia

lodownia w Gdańsku
Lodownia znajdująca się w Parku Oruńskim w Gdańsku.
Przechowywanie żywności w lodowni.

Kiedy miałem kilka lat, spacerując po Parku Oruńskim w Gdańsku, bardzo mnie zaintrygowała duża dziura w ziemi, która była częściowo wymurowana. Później przez wiele lat myślałem, że to zwykła piwnica lub ewentualnie jakiś schron, ale z czasem o niej zapomniałem.

Po ponad trzydziestu latach udało mi się pojawić ponownie w tym parku. Wspomnienia i pytania wróciły, dlatego korzystając z okazji postanowiłem zaspokoić swoją ciekawość i sprawdziłem czy ów dziura nadal się tam znajduje.

Okazało się, że pomimo upływu lat ów dziura nadal jest tam gdzie była i jest całkiem w dobrym stanie.

Z ciekawości poszukałem, poszperałem i znalazłem odpowiedź czym jest ta dziura - jest to zabytkowa lodownia!

Co to jest lodownia i dlaczego o niej piszę?

Z punktu widzenia preppersa lodownia jest dość ciekawym wynalazkiem, gdyż dawno temu była używana do przechowywania żywności. Można powiedzieć, że to wczesna lodówka, która nie potrzebowała prądu.

Budowało się ją najczęściej w zacienionym przez drzewa zboczu pagórka, natomiast wejście do lodowni umiejscowione było od północnej strony wzniesienia, a wchodziło się do niej przeważnie po zmroku aby ciepło dnia nie podnosiło temperatury wewnątrz budowli.

Ściany obiektu były murowane, często podwójne, pomiędzy którymi była izolacja ze słomy. Podłoga piwnicy nie była murowana, a zamiast podłogi była wmurowana metalowa krata, na której spoczywał lód pozyskiwany w czasie zimy z zamarzniętych jezior. Woda z roztopionego lodu po prostu wsiąkała w ziemię. Ciekawostką jest to, że po umieszczeniu wielu brył lodu na wyżej wymienionej kracie polewało się całość gorącą wodą co powodowało, że lód z wierzchu roztapiał się pod wpływem temperatury, po to żeby zaraz zamarznąć zmieniając się w jedną wielką bryłę. Ten zabieg był na tyle istotny, że lód jako jednolita bryła topi się wolniej niż kilka pojedynczych bloków lodu.

Wieść niesie, że w miesiącach gorących lód był wykorzystywany do produkcji zimnych napojów i lodów. To daje obraz jak długo bryły lodu spoczywały w tej specyficznej piwnicy.

Wydaje mi się, że taka lodownia jest fajną, ekologiczną alternatywą dla współczesnych lodówek bo nie grozi jej awaria agregatu czy brak prądu. Niestety głównym minusem takiej budowli jest to, że mogą sobie na nią pozwolić tylko ci, którzy mają kawałek swojej ziemi, a mieszkańcy blokowisk są skazani poczciwe lodówki.

lodownia

Lodownia znajdująca się w Parku Oruńskim w Gdańsku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.