![]() |
Źródło: Pixabay |
Sposoby przechowywania ryb
Żywe ryby przechowuje się w dużych pojemnikach, takich jak kadzie, wanny czy beczki. Częstotliwość wymiany wody zależy od liczby ryb i pojemności naczynia. Trzeba jednak pamiętać, że ryby nie tolerują gwałtownych zmian temperatury. Pojemnik powinien być ustawiony w chłodnym i przewiewnym miejscu. Przy częstej wymianie wody, ryby mogą być przechowywane w takich warunkach przez kilka dni.
Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ryb w specjalnej pułapce lub zagrodzie w ich naturalnym środowisku – jeziorze, stawie lub rzece.
Ryby suszone najlepiej przechowywać w suchym, chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze około 10ºC.
Ryby słabo nasolone i krótko wędzone w gorącym dymie można przechowywać przez 2–3 dni w temperaturze pokojowej. Natomiast ryby dobrze nasolone i wędzone na zimno zachowują trwałość przez 6–7 dni w temperaturze pokojowej, a w chłodnym miejscu nawet do 2 miesięcy.
Ryby wędzone gorącym dymem są bardzo nietrwałe — latem należy je spożyć natychmiast po uwędzeniu, a zimą przechowywać w temperaturze poniżej 1ºC.
Marynaty rybne (np. rolmopsy, śledzie) można przechowywać do 2 tygodni, a zimą nawet kilka miesięcy — wszystko zależy od temperatury pomieszczenia, w którym są składowane.
Ryby solone: oczyszczoną, świeżą rybę należy zanurzyć w pojemniku z solanką. Przygotowujemy ją poprzez dodanie soli do przegotowanej wody, aż jej nadmiar nie rozpuści się i opadnie na dno. Odpowiednią gęstość roztworu można sprawdzić wrzucając do niego surowe jajko — powinno unosić się na powierzchni. Ryby w takiej solance przechowujemy w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 10ºC.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.