Lista stron bloga

piątek, 10 sierpnia 2018

Przechowywanie ryb

zapasy preppersa
Licencja CC0 Creative Commons

Sposoby przechowywania ryb

Ryby żywe przechowuje się w dużych naczyniach takich jak kadzie, wanny, beczki. Częstotliwość wymiany wody jest zależna od ilości przechowywanych ryb i pojemności naczynia. Trzeba jednak pamiętać, że ryby nie lubią gwałtownych zmian temperatury wody. Pojemnik z rybami umieszcza się w pomieszczeniu chłodnym i przewiewnym. Przy częstej wymianie wody ryby można trzymać w takich warunkach kilka dni.

Idealnym rozwiązaniem jest trzymanie ryb w specjalnej pułapce w ich naturalnym środowisku.

Ryby suszone można przechowywać w pomieszczeniach suchych, chłodnych i przewiewnych, w temperaturze 10ºC.

Ryby słabo nasolone i krótko wędzone w dymie gorącym można przechowywać 2-3 dni w temperaturze pokojowej, natomiast ryby dobrze nasolone i wędzone zimnym dymem można przechowywać 6-7 dni w temperaturze pokojowej, a w pomieszczeniach chłodnych do 2 miesięcy.

Ryby wędzone gorącym dymem są bardzo nietrwałym produktem, gdyż latem trzeba je spożyć natychmiast po uwędzeniu, a zimą trzeba je trzymać w temperaturze poniżej 1ºC.

Marynaty rybne (rolmopsy, śledzie marynowane) mogą być przechowywane do 2 tygodni, a zimą parę miesięcy, w zależności od temperatury pomieszczenia, w którym są składowane.

Ryby solone. Oczyszczoną świeżą rybę wkłada się do pojemnika z solanką, przygotowaną wcześniej w następujący sposób: do przegotowanej wody wsypuje się sól jadalną w takiej ilości, aby jej nadmiar nierozpuszczony w wodzie osiadł na dnie. Odpowiednie nasolenie solanki można sprawdzić wrzucając do niej surowe, świeże jajko, które nie powinno utonąć. Ryby w takiej zalewie przechowuje się w pomieszczeniu, którym panuje ok 10ºC.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.