Lista stron bloga

sobota, 28 lipca 2018

Uwaga burza

burza z piorunami nad lasem
Burza.

Dowiedz się jak postępować w czasie burzy i po prostu przeżyj

Postępowanie w przypadku burzy. Wiosna nadeszła, a wraz z wiosną nadejdą burze. Niestety większość ludzi nie wie jak zachować się w czasie wyładowań atmosferycznych dlatego wszystkich zachęcam do zapoznania się z poniższym tekstem.

Każdego roku na terenie polski zdarzają się przypadki
porażenia ludzi piorunem, natomiast ok 30% owych przypadków kończy się śmiercią. Ponadto osoby, które przeżyły porażenie piorunem często cierpią na zaburzenia neurologiczne.

Ryzyko tragedii można zapobiec lub przynajmniej zminimalizować prawdopodobieństwo jej wystąpienia posiadając niezbędną wiedzę i stosując się do pewnych zasad.

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni musisz być świadomy, że bez schronienia się w budynku z instalacją odgromową nie zabezpieczysz się w 100% przed porażeniem pioruna ale możesz zredukować to ryzyko.

Gdy zostaniesz zaskoczony przez burzę powinieneś wiedzieć, że pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, dlatego powinieneś unikać:

 1. szczytów górskich i wszelkich wyniosłości terenu,
 2. wychodzenia na otwartą przestrzeń(niezadrzewionych, niezabudowanych),
 3. pojedynczych słupów, masztów, anten i drzew, gdyż stanie pod drzewem podczas burzy naraża ciebie na śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko ze strony pioruna, ale także ze strony porywistych podmuchów wiatru, które mogą spowodować odłamanie gałęzi i uderzenie lub przygniecenia nas.
 4. metalowych konstrukcji, instalacji hydraulicznych, kabli i ogrodzeń, które mogą przewodzić prąd, gdyż piorun jest przyciągany przez metalowe przedmioty, ponadto nawet kiedy piorun nie trafi bezpośrednio w nas maże powędrować po przewodniku i porazić nas,
 5. przebywania w zbiornikach wodnych, ponieważ woda przewodzi prąd i w przypadku uderzenia pioruna w taflę wody, może dojść do porażenia. 

Słyszysz burzę i co dalej?

 • Jeżeli widzimy błyski i słyszymy grzmoty możemy łatwo określić jak daleko jest burza. Wystarczy, że policzymy ilość sekund od błysku do grzmotu, uzyskaną wartość podzielimy przez 3 i uzyskamy przybliżoną odległość burzy od naszej pozycji mierzonej w kilometrach. Wiedza ta pozwoli nam podjąć decyzję o dalszych działaniach.
 • Jeżeli odstęp między błyskawicą a grzmotem wynosi mniej niż 30 sekund powinniśmy zacząć szukać bezpiecznego schronienia, bo oznacza to, że burza jest bliżej niż 10 kilometrów i dość szybko może dosięgnąć naszej lokalizacji.
 • Jeżeli mamy taką możliwość to schowajmy się przed burzą do jakiegoś budynku z instalacją odgromową, ewentualnie do samochodu, czy metalowego kontenera, który posłuży za siatkę Faradaya, gdyż prąd elektryczny przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a impuls elektryczny nie przenika do wnętrza.
 • Jeżeli jesteśmy w górach na szlaku powinniśmy się jak najszybciej udać do schroniska górskiego i przeczekać tam groźną pogodę. Gdy nie zdążymy uciec i schować się w bezpiecznym miejscu powinniśmy kucnąć na ziemi lub usiąść w pozycji embrionalnej nie dotykając ziemi na np. plecaku jeżeli taki mamy. Pozbądźmy się wszelkich metalowych przedmiotów z biżuterią włącznie. Warto także poszukać jakiejś jaskini i w niej się ukryć.
 • Jeśli jesteśmy z grupą ludzi, rozejdźmy się w różnych kierunkach i na różne odległości. To zapobiegnie większej ilości ofiar w przypadku bardzo bliskiego trafienia pioruna.
 • Kryjówkę powinniśmy opuścić dopiero po około 30 minutach od ostatniego grzmotu.

Warto też wiedzieć, że piorun nie uderza tylko i wyłącznie pionowo w dół w jednym punkcie. Zdarza się że piorun może uderzyć pod skosem i w kilku miejscach jednocześnie. Ponadto wyładowania atmosferyczne często występują przed i za główną strefą opadów, dlatego trzeba brać pod uwagę, że pioruny mogą pojawić się długo przed opadami deszczu i po ich ustaniu.

Zanim wyjdziemy na szlak bądź wyjedziemy na dłuższą wycieczkę, sprawdźmy aktualne prognozy burzowe i ostrzeżenia dla terenu na którym będziemy przebywać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.