Lista stron bloga

poniedziałek, 6 lipca 2020

Co w eterze szumi

Słuchanie fal radiowych za pomocą skanera - alternatywna forma pozyskiwania informacji

Słuchanie fal radiowych za pomocą skanera SDR
Skaner DVB-T+FM+DAB

Interesuje Cię możliwość pozyskiwania informacji w sytuacjach, gdy łączność telefoniczna zawodzi? W razie kataklizmów i kryzysów, konwencjonalne środki komunikacji mogą okazać się niewystarczające. Dlatego coraz więcej osób zainteresowanych przygotowaniami na sytuacje kryzysowe i awaryjną łącznością zwraca uwagę na nasłuch fal radiowych, takich jak CB, PMR czy radiostacje krótkofalowe.


Osobiście posiadam CB Radio, działające w zakresie częstotliwości 26,955 - 27,405 MHz, oraz radiotelefon (Baofeng), który umożliwia pracę na różnych częstotliwościach. To pozwala mi nawiązywać łączność w promieniu kilku kilometrów, co może być wystarczające w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy od osób znajdujących się w naszej bliskiej okolicy.

Jednak łączność radiowa na cywilnych częstotliwościach może nie dostarczyć nam wystarczającej wiedzy na temat aktualnej sytuacji kryzysowej. Dlatego warto również nasłuchiwać częstotliwości zarezerwowanych dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Właśnie w celu monitorowania różnych częstotliwości postanowiłem zainwestować w skaner SDR (Software Defined Radio). Istnieje wiele modeli skanerów na rynku, ale dla mnie przystępna cena była kluczowa. Skaner SDR można podłączyć do komputera za pomocą gniazda USB lub do urządzenia z systemem Android przy użyciu adaptera USB-MicroUSB.

Skaner SDR, pierwotnie stworzony jako odbiornik szerokopasmowy do telewizji naziemnej DVBT, przy odpowiednim oprogramowaniu staje się doskonałym narzędziem do monitorowania interesujących nas częstotliwości, takich jak CB, PMR, krótkofalowców, służby cywilne czy wojsko. Oczywiście, w większych miastach możemy nie słyszeć korespondencji radiowej policji, ponieważ wiele służb przechodzi z łączności analogowej na cyfrową, której skanery nie obsługują. Niemniej jednak, w wielu regionach można nadal podsłuchiwać interesujące nas rozmowy.

Podczas nasłuchu z wykorzystaniem skanera SDR udało mi się podsłuchać rozmowy pilotów z pobliskiego lotniska oraz transmisje radiostacji podczas manewrów wojskowych. Jednak należy pamiętać, że nagrywanie i rozpowszechnianie takich treści jest zabronione. Choć słuchanie niezabezpieczonej korespondencji radiowej jest dozwolone, nie wolno jej wykorzystywać w żadnym celu ani prowadzić nasłuchu w obecności osób niepowołanych.

Warto wiedzieć, że skaner SDR jest dostarczany wraz z pilota zdalnego sterowania i anteną o długości 11,5 cm. Jednak pilota i oprogramowania dołączonego do skanera nie potrzebujemy w kontekście nasłuchu. Co więcej, standardowa antena może okazać się niewystarczająca, dlatego warto rozważyć wymianę na lepszą antenę, taką jak dipol. Pamiętajmy również, że kabel łączący antenę z odbiornikiem powinien być jak najkrótszy, a sam tuner nie powinien być bezpośrednio podłączony do gniazda USB, aby uniknąć zakłóceń.

Na systemie Android mogę polecić programy takie jak SDRTouch, który umożliwia wybieranie częstotliwości i korzystanie z różnych funkcji, oraz SDRTouch Key, które odblokowuje dodatkowe funkcje za niewielką opłatą. Do pracy na systemie Windows polecam Zadig, który jest sterownikiem, oraz SDR Sharp, darmowe oprogramowanie umożliwiające wybieranie częstotliwości i korzystanie z różnych funkcji.

Na rynku istnieją droższe i bardziej zaawansowane skanery częstotliwości, ale dla początkujących miłośników nasłuchu fal radiowych skaner SDR jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to niedrogi, a zarazem skuteczny sposób na pozyskiwanie informacji z eteru i czerpanie przyjemności z słuchania różnorodnych treści.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.