Lista stron bloga

sobota, 2 czerwca 2018

Suszone mięso

suszone mięso drobiowe
Suszone mięso drobiowe

Przepis na suszone mięso drobiowe

Suszenie żywności jest jedną z najlepszych sposobów jej utrwalania, gdyż czynność ta nie powoduje wielkich strat składników odżywczych. Suszenie mięsa było już znane przez Indian, którzy na słońcu przez kilka dni suszyli mięsiwo upolowanych zwierząt. Obecnie możemy taką przekąskę zrobić w piekarniku lub elektrycznej suszarce na grzyby. W ekstremalnych warunkach możemy mięso wysuszyć przy ognisku.


Suszenie mięsa w warunkach domowych jest bardzo proste. Wybieramy chude mięso, płuczemy je w wodzie, osuszamy i tniemy na paski ok 5 mm. Obficie solimy i przyprawiamy według gustu.
Następnie mięso pozostawiamy na 24 godziny w lodówce aby sól zakonserwowała je. Po tym czasie paski mięsa nakłuwamy na patyki do szaszłyków lub kładziemy na kratkę piekarnika i suszymy w temperaturze 60-70°C(z termoobiegiem) do tej pory kiedy mięso można będzie złamać w palcach( ok 4-6 godzin suszenia)
suszone mięso drobiowe
Przygotowanie mięsa drobiowego.
suszone mięso drobiowe
Solenie i doprawianie.
suszone mięso drobiowe
Suszenie mięsa.

Tak wysuszone mięso traci swoją wagę trzykrotnie przy zachowaniu swoich wartości odżywczych, dlatego doskonale nadaje się na długie wędrówki po lesie czy po górach jako przegryzka czy dodatek do zup. Takie mięso możemy przechowywać przez długi czas w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Warto tutaj wspomnieć, że nie musimy ograniczać się do suszenia mięsa drobiowego, gdyż równie dobrze możemy wysuszyć mięso wieprzowe, wołowe(Beef jerky), czy rybie.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj, ale pamiętaj o zachowaniu kultury wypowiedzi.